Styl życia Archiwum wpisów

Geografia otyłości23 czerwca 2016 - Styl życia -

Z czym wam się kojarzy kuchnia austriacka? Bo mnie z kluskami, tortem Sachera i sznyclem wiedeńskim (ta panierka!). Wszystko to tuczy. A jednak Austriacy są najszczuplejsi w Europie.

Na drugim miejscu są Duńczycy – wiadomo, dorszami karmieni, chciałoby się rzec. Ale tak nie powiem, bo nieładnie i głupio posługiwać się stereotypami.

Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.

Tym bardziej, że to Polacy powinni bić się w piersi. Jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit na zlecenie DuPont, aż 25,2 proc. Polaków jest otyłych. Jesteśmy grubsi niż Rosjanie, Węgrzy, Francuzi, Hiszpanie, Białorusini…

Wskaźnik ten oznacza procent populacji powyżej 20 roku życia, których BMI wynosi ponad 30. Naprawdę nie ma się z czego cieszyć, bo według WHO otyłość to najgroźniejsza choroba przewlekła, która prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Pisaliśmy już o tym:http://www.wszyscyzdrowi.pl/2014/09/15/waga-w-dol/

I nie ma co ukrywać: Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób otyłych w naszym kraju powiększył się o 2,1 pkt. proc.!
Nie stanowi pocieszenia, że w krajach nad Zatoką Perską otyłych jest 36,7 proc. ludności, a w USA 33,7 proc.. Wzorujmy się lepiej na Japończykach –tylko 3,3 proc. z nich jest otyłych!

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Dla twojego serca

Będzie się działo! Kto dba o swoje serce, niech kieruje się do Katowic.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

12 kwietnia 2014
Zaczerpnij powietrza

Łatwo powiedzieć. Ktoś, kto choruje na POChP, może mieć z tym trudności.

Czytaj dalej

16 czerwca 2015
Dzwon na raka

Powołano Polską Ligę Walki z Rakiem. Zacne gremium, skupiające wokół siebie wybitne osoby: Krystyna Janda, Danuta Wałęsa, Jerzy Stuhr, Ewa Łętowska i wiele innych, w tym także znanych onkologów.

Czytaj dalej