Choroby Archiwum wpisów

Komórką w serce7 kwietnia 2017 - Choroby -

Zbadałam sobie tętno za pomocą telefonu komórkowego. Dlaczego to zrobiłam? Bo czas się ocknąć i wziąć sprawy swoje ręce.

Zamiast czekać w kolejce na badanie, aż się poważnie rozchorujemy, posłużmy się techniką. To prostsze, niż nam się wydaje.

Kto wie, że ma migotanie, bierze leki przeciwzakrzepowe. A kto nie wie, jest w niebezpieczeństwie.

Nowe technologie zostały zaprzęgnięte do diagnozowania chorób serca na szeroką skalę. Opiera się na ich naprawdę poważne badanie o nazwie NoMED-AF, które właśnie się rozpoczęło. 3 tys. Polaków powyżej 65 roku życia będzie nosić przez miesiąc kamizelki lub bransoletki, zapisujące rytm ich pracy. Te zapisy trafią z całej Polski do lekarzy w Zabrzu, którzy ocenią, kto jest zdrowy, a komu może grozić udar.

Celem badania jest zebranie danych statystycznych, ale też znalezienie osób, które mają tzw. nieme, czyli przebiegające bez objawów migotanie przedsionków. Migotanie takie jest niebezpieczne, bo – mówiąc krótko i bardzo prosto – krew nie przepływa prawidłowo przez serce, gromadzi się i może utworzyć się skrzeplina. A wtedy nieszczęście w postaci udaru gotowe. Kto wie, że ma migotanie, bierze leki przeciwzakrzepowe. A kto nie wie, jest w niebezpieczeństwie.

Do moich drzwi nie zapukała pielęgniarka z zaproszeniem do badania z tego prostego powodu, że nie mam wymaganego wieku. Jednak licho nie śpi. Na szczęście nie jesteśmy bezradni: istnieje całe mnóstwo aplikacji na telefon, które pokażą, jakie mamy tętno, a także wskażą, jak powinno wyglądać, przedstawiając prawidłowy wzór. Na razie są angielskojęzyczne, ale naprawdę łatwe w obsłudze i w dodatku bezpłatne. Nazywają się m.in. tak: Heart Rate Plus, Instant Heart Rate, Runtastic Heart Rate Monitor.

Aplikacja, wiadomo, lekarza nie zastąpi. Ale nieprawidłowe wyniki dają podstawę do poszukania porady.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

20 października 2022
Ciśnienie rośnie!

– Co ty wiesz o nadciśnieniu? – westchnęła moja żona, zapinając mankiet ciśnieniomierza.
Rzeczywiście, niewiele, tym bardziej, że moje ciśnienie tętnicze jest niskie. Postanowiłem więc ogarnąć temat. Najlepiej – słuchając ekspertów.

Czytaj dalej

17 stycznia 2014
Śmieciowa, ale ważna

¾ Polaków twierdzi, że wie, jak działa wątroba. Ale tylko połowa zapytanych potrafi wymienić choćby jedną z jej funkcji.

Czytaj dalej