Styl życia Archiwum wpisów
Z zamku do ogródka1 lipca 2021 - Styl życia - Ryszard Sterczyński
Będąc świeżo upieczonym ogrodnikiem, zachwycam się bioróżnorodnością w swoim nowym otoczeniu, bogactwem ptasich treli, zapachem kwiatów, nawet chwastami. Codziennie.
Cieszą mnie młode pędy na świerkach, każdy pączek, nowy liść, nawet gęstniejąca każdego dnia trawa, którą podlewam wyłącznie zbieraną deszczówką.
I już na początku ogrodniczej kariery pożera mnie zazdrość, bo taką różę, jak „Królowa Warszawy” trudno będzie wyhodować na moich piaskach.
Dostojna, niekwestionowana „Królowa Warszawy” ma duże kwiaty i barwę delikatnego, perłowego różu. Jej korzenny zapach pobudza zmysły i uwodzi. Piękne krzewy są zwarte w swym kształcie, kwitną długo i wyjątkowo zgrabnie (wysokość do 110 cm, szerokość do 60 cm), są odporne na silne ulewy, i co ważne, na choroby i mróz.
Opisuję je tak szczegółowo, bo ta nowość mnie urzekła. Szmat czasu na jej wyhodowanie poświęcił Łukasz Rojewski, członek Polskiego Towarzystwa Różanego. Jak mówi, od momentu zapylenia do pełnego sukcesu mija 8-10 lat. Wiodła prym na Królewskiej Wystawie Kwiatów, jaką zorganizowano niedawno z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
„Królowa Warszawy” może przyozdobić ogrody i rabaty parkowe, można ją też kupić do swojego ogrodu. Mnie zainspirowała do zmian, koniecznych, by mój kawałek ziemi obiecanej pokazał, na co go stać w uprawie kwiatów, ziół, różnych odmian krzewów lub drzew.
Teraz, po wiośnie i bzach oraz zapachu konwalii, pozostały jedynie liście. Ale za chwilę rozkwitną nagietki, pnie się do słońca tawuła, funkia, już na odległość można rozpoznać krzaki berberysu i pięciornika. Na szczęście odbiła po zimie trzmielina, zrobiło się czerwono od poziomek. Cieszą mnie młode pędy na świerkach, każdy pączek, nowy liść, nawet gęstniejąca każdego dnia trawa, którą podlewam wyłącznie zbieraną deszczówką. Wydałem wojnę ślimakom. Są też pierwsze róże – moje królowe 🙂 Na razie trzymają się mocno.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Bliski ma depresję
Żona przestała sprzątać? Córka nie chce wychodzić z domu? Może to nie lenistwo. Ani zawiedziona miłość. Tylko choroba.
7 trików na pyłki
Jak nie dąb, to pokrzywa, trawy albo szczaw. W tym roku trawy zaczęły pylić wyjątkowo wcześnie, może więc szybciej skończą. Ale na pewno znajdzie się inny alergen. Jak żyć?