Choroby Archiwum wpisów

Macho, ale zdrów16 sierpnia 2016 - Choroby -

Odkąd pamiętam, nasza płeć zawsze była słabsza – ciągle żyjemy krócej od kobiet. Gdzie leży przyczyna?

W stylu życia, jakim musi się wykazać prawdziwy macho. Ale też w tym, że za mało czasu poświęcamy badaniom, ignorujemy pierwsze objawy chorób.

Łatwiej i skuteczniej leczy się chorobę szybko wykrytą. I dlatego nic nie zastąpi wczesnej diagnostyki.

Jak wynika z badań GUS, jedynie 29 proc. z nas ma zastrzeżenia co do swojego zdrowia. Pozostali czują się silni i zdrowi. – Możemy przyjąć tezę, że polscy mężczyźni nie przywiązują wagi do zdrowia lub wręcz ignorują jego stan – mówi dr n. med. Andrzej Marszałek, Dyrektor Medyczny laboratoriów Synevo. – A czasem wystarczyłoby wykonanie prostych badań profilaktycznych, żeby przekonać się, że jest inaczej.

Ale my wolimy dbać o samochód. Pamiętamy o jego przeglądzie. A nie o sobie. Tymczasem jedno drobne ukłucie (bo tego najczęściej się boimy) pozwoliłoby na ograniczenie liczby takich ukłuć i innych nieprzyjemności na przyszłość. Bo łatwiej i skuteczniej leczy się chorobę szybko wykrytą etapie. I dlatego nic nie zastąpi wczesnej diagnostyki.

Sygnałem do badań powinny być takie dolegliwości jak: uczucie wzdęcia po jedzeniu, pobolewania po prawej stronie nadbrzusza, nasilające się po spożyciu czekolady, smażonych, tłustych potraw lub alkoholu, odbijania, nadmierna pobudliwość nerwowa, uczucie zmęczenia, ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego, trudności w koncentracji uwagi, drżenie mięśni, niezamierzona utrata masy ciała lub jej przyrost, nadmierne łaknienie lub pragnienie, oddawanie zwiększonej ilości moczu.
W takich sytuacjach warto zbadać nie tylko morfologię krwi, stężenie cukru czy cholesterolu. Oto, co może nam, facetom, więcej powiedzieć o tym, co mamy, że tak powiem, pod maską:
TSH – hormon regulujący czynność tarczycy. Zarówno podwyższenie, jak i obniżenie jego stężenia wskazuje na zaburzenia czynności tego gruczołu – niedoczynność lub nadczynność.
HbA1c – odzwierciedla średnią glikemię (stężenie cukru we krwi) w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Test wykorzystywany jest w monitorowaniu leczenia cukrzycy, a także jako badanie przesiewowe we wstępnej ocenie zaburzeń tolerancji glukozy. Podwyższone wartości skłaniają do rozpoczęcia pełnej diagnostyki w kierunku cukrzycy. Wczesne jej wykrycie ochroni nas przed powikłaniami.
ALT i bilirubina – oceniają ewentualne uszkodzenie wątroby. Wzrost aktywności enzymów wątrobowych (w tym ALT) oraz stężenia bilirubiny stanowi wskazanie do pogłębionej diagnostyki tego narządu. Podwyższenie aktywności ALT może wynikać z błędów dietetycznych, uszkodzenia poalkoholowego lub polekowego wątroby, a także wskazywać na zapalenia toksyczne, wirusowe czy też innego rodzaju.
Kreatynina – stężenie tej substancji, powstającej w wyniku przemiany materii, jest parametrem najczęściej wykorzystywanym w ocenie funkcji nerek. Obecnie każdy wynik opisywany jest dodatkowo przez eGFR, czyli wartość przesączania kłębuszkowego, co daje więcej wiedzy na temat zdrowia nerek.
Apolipoproteiny A i B to białka odpowiedzialne za transport i metabolizm lipidów. Niedobory Apo-A oraz podwyższone stężenie Apo-B pomaga ocenić ryzyko powikłań miażdżycy.
CRP – białko C-reaktywne (ostrej fazy) jest syntetyzowane w wątrobie. Wzrost jego stężenia obserwuje się w przypadkach zakażeń bakteryjnych, oparzeń, urazów, choroby nowotworowej, zawału mięśnia sercowego, niektórych chorób autoimmunologicznych.
Kwas moczowy – pomiary jego stężenia wykorzystywane są w diagnozowaniu i leczeniu niewydolności nerek i skazy moczanowej. Zaburzenia pojawiają się w przebiegu nadmiernego spożywania alkoholu, w diecie bardzo bogatej w czerwone mięso, często przy otyłości. Nadmiar kwasu moczowego odkłada się w stawach – wtedy może naprawdę boleć…

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

29 marca 2018
Patrz dziecku w oczy

Smutny temat na wiosnę? Ale wiosna na depresję nie pomaga.

Czytaj dalej

18 maja 2014
Gadamy o raku

O raku tyle się ostatnio mówi. Że się leczy. Że się z nim policzymy. I tak dalej.
To bardzo dobrze.

Czytaj dalej