Choroby Archiwum wpisów

hantle

Macho, ale zdrów16 sierpnia 2016 - Choroby -

Odkąd pamiętam, nasza płeć zawsze była słabsza – ciągle żyjemy krócej od kobiet. Gdzie leży przyczyna?

W stylu życia, jakim musi się wykazać prawdziwy macho. Ale też w tym, że za mało czasu poświęcamy badaniom, ignorujemy pierwsze objawy chorób.

Łatwiej i skuteczniej leczy się chorobę szybko wykrytą. I dlatego nic nie zastąpi wczesnej diagnostyki.

Jak wynika z badań GUS, jedynie 29 proc. z nas ma zastrzeżenia co do swojego zdrowia. Pozostali czują się silni i zdrowi. – Możemy przyjąć tezę, że polscy mężczyźni nie przywiązują wagi do zdrowia lub wręcz ignorują jego stan – mówi dr n. med. Andrzej Marszałek, Dyrektor Medyczny laboratoriów Synevo. – A czasem wystarczyłoby wykonanie prostych badań profilaktycznych, żeby przekonać się, że jest inaczej.

Ale my wolimy dbać o samochód. Pamiętamy o jego przeglądzie. A nie o sobie. Tymczasem jedno drobne ukłucie (bo tego najczęściej się boimy) pozwoliłoby na ograniczenie liczby takich ukłuć i innych nieprzyjemności na przyszłość. Bo łatwiej i skuteczniej leczy się chorobę szybko wykrytą etapie. I dlatego nic nie zastąpi wczesnej diagnostyki.

Sygnałem do badań powinny być takie dolegliwości jak: uczucie wzdęcia po jedzeniu, pobolewania po prawej stronie nadbrzusza, nasilające się po spożyciu czekolady, smażonych, tłustych potraw lub alkoholu, odbijania, nadmierna pobudliwość nerwowa, uczucie zmęczenia, ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego, trudności w koncentracji uwagi, drżenie mięśni, niezamierzona utrata masy ciała lub jej przyrost, nadmierne łaknienie lub pragnienie, oddawanie zwiększonej ilości moczu.
W takich sytuacjach warto zbadać nie tylko morfologię krwi, stężenie cukru czy cholesterolu. Oto, co może nam, facetom, więcej powiedzieć o tym, co mamy, że tak powiem, pod maską:
TSH – hormon regulujący czynność tarczycy. Zarówno podwyższenie, jak i obniżenie jego stężenia wskazuje na zaburzenia czynności tego gruczołu – niedoczynność lub nadczynność.
HbA1c – odzwierciedla średnią glikemię (stężenie cukru we krwi) w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Test wykorzystywany jest w monitorowaniu leczenia cukrzycy, a także jako badanie przesiewowe we wstępnej ocenie zaburzeń tolerancji glukozy. Podwyższone wartości skłaniają do rozpoczęcia pełnej diagnostyki w kierunku cukrzycy. Wczesne jej wykrycie ochroni nas przed powikłaniami.
ALT i bilirubina – oceniają ewentualne uszkodzenie wątroby. Wzrost aktywności enzymów wątrobowych (w tym ALT) oraz stężenia bilirubiny stanowi wskazanie do pogłębionej diagnostyki tego narządu. Podwyższenie aktywności ALT może wynikać z błędów dietetycznych, uszkodzenia poalkoholowego lub polekowego wątroby, a także wskazywać na zapalenia toksyczne, wirusowe czy też innego rodzaju.
Kreatynina – stężenie tej substancji, powstającej w wyniku przemiany materii, jest parametrem najczęściej wykorzystywanym w ocenie funkcji nerek. Obecnie każdy wynik opisywany jest dodatkowo przez eGFR, czyli wartość przesączania kłębuszkowego, co daje więcej wiedzy na temat zdrowia nerek.
Apolipoproteiny A i B to białka odpowiedzialne za transport i metabolizm lipidów. Niedobory Apo-A oraz podwyższone stężenie Apo-B pomaga ocenić ryzyko powikłań miażdżycy.
CRP - białko C-reaktywne (ostrej fazy) jest syntetyzowane w wątrobie. Wzrost jego stężenia obserwuje się w przypadkach zakażeń bakteryjnych, oparzeń, urazów, choroby nowotworowej, zawału mięśnia sercowego, niektórych chorób autoimmunologicznych.
Kwas moczowy – pomiary jego stężenia wykorzystywane są w diagnozowaniu i leczeniu niewydolności nerek i skazy moczanowej. Zaburzenia pojawiają się w przebiegu nadmiernego spożywania alkoholu, w diecie bardzo bogatej w czerwone mięso, często przy otyłości. Nadmiar kwasu moczowego odkłada się w stawach – wtedy może naprawdę boleć…

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

7 trików na pyłki

Jak nie dąb, to pokrzywa, trawy albo szczaw. W tym roku trawy zaczęły pylić wyjątkowo wcześnie, może więc szybciej skończą. Ale na pewno znajdzie się inny alergen. Jak żyć?

Czytaj dalej

Skąd brać siłę?

Taki już jestem i się nie zmienię – mówi wiele osób. A czasem zmienić się trzeba – i można.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

18 listopada 2014
Cukrzyca: masz wybór

Trwa epidemia. A nawet pandemia, czyli coś o wiele gorszego. Nie grypy, nie wirusa eboli. Tylko cukrzycy.

Czytaj dalej

22 kwietnia 2014
Graj na czas

Czujesz ból w klatce piersiowej? Uczucie ciężaru? Promieniuje do ramienia? Nie czekaj ani chwili. Dzwoń na 999.

Czytaj dalej