Choroby Nowotwory Archiwum wpisów

Dzwon na raka16 czerwca 2015 - Choroby Nowotwory -

Powołano Polską Ligę Walki z Rakiem. Zacne gremium, skupiające wokół siebie wybitne osoby: Krystyna Janda, Danuta Wałęsa, Jerzy Stuhr, Ewa Łętowska i wiele innych, w tym także znanych onkologów.

Według filozofii działania Ligi walka z rakiem jest rozumiana jako wyzwanie cywilizacyjne, wymagające integracji całego społeczeństwa, instytucji i organizacji. Liga ma zbudować wspólnotę pacjentów, lekarzy i ekspertów.

Myślę sobie: kolejna organizacja i kolejna akcja związana z rakiem. Może dość już tych akcji, może doktorzy powinni wrócić do szpitali? Nie wiem – może dość, a może nie.

Nie pytaj, komu bije dzwon, jak mówi klasyk. Bije on tobie, żebyś ruszył palcem i zrobił, co do ciebie należy.

Bo choroba ciągle zbiera żniwo i nie znam jakichś spektakularnych danych, dotyczących opanowania jej w Polsce. Choć na świecie podobno są tzw. jaskółki. Ale w Polsce wiosny nie czynią.

Potrzeba więc ciągle bicia w największy dzwon. Ale każda droga zaczyna się od najmniejszego kroku, sądzę więc, że i w wielki dzwon, i w te małe dzwonki trzeba bić. Przyda się każde działanie, na każdym poziomie. I to, że wsiądziemy na rower zamiast w samochód (aktywność fizyczna i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza) i wesprzemy kogoś w walce z nałogiem palenia. I że zażądamy zdrowej żywności w szkolnym sklepiku – to zmniejszy zachorowalność na raka za kilkadziesiąt lat, ale tak się stanie.

Co do służby zdrowia: lekarze twierdzą, że pakiet onkologiczny rozbija się o biurokrację, sprawozdawczość, sztywne standardy, które nie zawsze mają sens, ale bez których realizacji NFZ nie zapłaci szpitalowi czy przychodni. Ogólnie był pomysł dobry, ale w realizacji na poszczególnych szczeblach zabrakło jakby zdrowego rozsądku.

Tymczasem poprawę mogą przynieść nawet najmniejsze kroki. Nie wymagające pieniędzy, tylko zwykłego myślenia. Przepływ pacjentów przyspieszy otwarcie okienka z napisem „Informacja”, żeby pytający nie oblegali rejestracji. Atmosferę uzdrowi przeniesienie kilku krzeseł z pustego korytarza pod najbardziej oblegany gabinet. Otwarcie kiosku na terenie wielkiego obiektu szpitalnego ułatwi i uprzyjemni życie pacjentów i ich rodzin – nie mówcie mi, że to nie ma wpływu na skuteczność leczenia. I tak dalej.

Więc nie pytaj, komu bije dzwon, jak mówi klasyk. Bije on tobie, żebyś ruszył palcem i zrobił, co do ciebie należy.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

22 sierpnia 2019
Sam z Alzheimerem

Obserwuję na Facebooku kilka grup, poświęconych opiece nad chorymi z Alzheimerem, otępieniem, demencją. Do tych grup należą głównie kobiety, całodobowo zajęte swoimi rodzicami lub teściami.

Czytaj dalej

5 czerwca 2014
Groźne migotanie

Masz nieregularne tętno? Czujesz kołatanie serca, wydaje ci się, że coś niedobrego dzieje się w twojej klatce piersiowej?

Czytaj dalej