Styl życia Archiwum wpisów

Kuchnia bez bakterii21 kwietnia 2015 - Styl życia -

83 proc. Polaków wierzy, że szybciej zatruje się w restauracji niż we własnej kuchni. Tymczasem ponad połowa zatruć pokarmowych wynika z nieprawidłowego obchodzenia się z produktami spożywczymi w domu.

Myślę, że w wielu restauracjach są przestrzegane procedury zachowania higieny, a czasem pojawia się w nich Sanepid. A czy ktoś widział Sanepid we własnej kuchni?

Nie dopuść, aby twoja kuchnia zmieniła się w bakteryjną dżunglę!

A 55 proc. z nas nie myje jaj przed obróbką cieplną, 48 proc. kroi surowe mięso, a potem warzywa na surówkę na tej samej desce, a ponad połowa nie myje lodówki nawet raz w miesiącu.

Jakie są więc zasady higieny w kuchni i czym grozi ich nieprzestrzeganie?
myj ręce przez 20 sekund pod bieżącą ciepłą wodą. Zrób to, zanim dotkniesz jedzenia. Po umyciu osusz je, bo drobnoustroje lepiej trzymają się wilgotnej skóry.
jajka i owoce cytrusowe myj nie tylko wodą, jak owoce i warzywa, ale też mydłem lub płynem do naczyń. Na skorupce jajek znajdują się bakterie Salmonelli, a na cytrusach pestycydy.
• używaj do krojenia poszczególnych produktów różnych desek, np. w innych kolorach. Umyj ręce po krojeniu surowego mięsa, bo przeniesiesz na inne produkty bakterie np. E. coli.
myj systematycznie naczynia, blaty kuchenne, płytę kuchenki, piekarnik, okap, wnętrze lodówki, wyrzucaj śmieci. Nie dopuść, aby twoja kuchnia zmieniła się w bakteryjną dżunglę.
nadpsuty owoc/warzywo wyrzucaj w całości, nie odkrawaj kawałka. W pozostałej części, którą zjadasz, także są komórki pleśni, uszkadzające wątrobę i nerki oraz mogące dać początek nowotworom.

Więcej informacji o higienie i właściwym przechowywaniu żywności znajdziesz na www.aktywniepozdrowie.pl , otwierając szafki i spiżarnię w wirtualnej kuchni. Przytoczone dane pochodzą z badania TNS Global na zlecenie Fundacji BOŚ.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

25 czerwca 2019
7 ostrzeżeń

System ochrony zdrowia dużo ma „za uszami”, ale nie wszystko. Na wiele chorób, w tym nowotworowych, pracujemy sami.

Czytaj dalej

7 października 2016
Pomoc dla mózgu

Nawet w przypadkach, zdawałoby się, beznadziejnych, gdzieś tam świeci światełko w tunelu. Myślę tu o urządzeniach, które uczą na nowo normalnego funkcjonowania osoby po wypadkach komunikacyjnych.

Czytaj dalej