Cukrzyca Archiwum wpisów

Krok przed cukrzycą16 grudnia 2022 - Cukrzyca -

Gdybym był lekarzem, wolałbym leczyć cukrzycę niż nadciśnienie.

Dla wielu osób leczenie cukrzycy ciągle jest kosztowne. Pozostaje czekać na dalsze poszerzanie refundacji leków i urządzeń.

Kardiolodzy mogą jedynie pomarzyć o takich gadżetach. Co innego w cukrzycy, tutaj technika idzie za pacjentem, a nawet go wyprzedza. Wystarczy apka w komórce, sensor na ramię i swoje „cukry” widzimy w komórce tyle razy, ile chcemy, a dane możemy przesyłać do lekarza w „chmurze”. I to wszystko bez bolesnego i wielokrotnego w ciągu dnia kłucia opuszków palców. Fajne, nie? Świat nauki odrobinę uśmiecha się do ludzi dotkniętych tą przewlekłą chorobą. Systemy ciągłego monitorowania glikemii krwi spowodowały, że glukometry odchodzą powoli do historii.

W Polsce dostępnych jest już kilka takich systemów. Jeden z nich z nich to FreeStyle Libre, tzw. flash glucose monitoring (FGM); mierzy on glikemię w płynie śródtkankowym cztery razy na godzinę przez całą dobę. Odczytać glikemię można, zbliżając czytnik (np. w telefonie) do sensora, znajdującego się w tkance podskórnej. Nowa generacja tego urządzenia jest wyposażona w alarm, który informuje o hiper- lub hipoglikemii.

– Przeszłam różne systemy kontroli glikemii, obecnym jestem zachwycona, mogę sprawdzać poziom glikemii i 20 razy – mówi Hanna Wysocka, niewidoma pacjentka. – Do tej pory za pomocą glukometru musiałam to robić 8-10 razy dziennie, by wychwycić stany niedocukrzenia czy hiperglikemii. Żyłam w ciągłym strachu, budziłam się nocy, by uniknąć tych stanów. Przy Librze 2, gdy będę miała alarm, poprawi się mój komfort życia.

Przydatność nowoczesnych urządzeń potwierdza prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. – FreeStyle Libre pomaga zrozumieć, na czym polega cukrzyca, widzieć jej zmienność w czasie rzeczywistym, wyeliminować niedocukrzenia i pozostawać znacząco dłużej w normoglikemii.

Od 1 stycznia 2023r. system FreeStyle Libre 2 (ten z alarmem) będzie refundowany dla dorosłych z cukrzycą, stosujących co najmniej 3 iniekcje insuliny dziennie, dzieci z cukrzycą typu 1 lub 3, ciężarnych stosujących insulinoterapię, a także osób ze znaczącymi zaburzeniami widzenia leczonych insuliną. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok?

Tłumaczą to eksperci:
– Dzisiaj mamy dowody naukowe, że leczenie cukrzycy zapobiega powikłaniom makroangiopatycznym, prowadzących do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca – twierdzi prof. Piotr Jankowski z Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ.

Potwierdza to prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM. – Cukrzyca uszkadza wszystkie naczynia krwionośne. Pacjenci najbardziej boją się, że w wyniku jej rozwoju oślepną lub stracą stopę. Jeśli uświadomią sobie perspektywę utraty samodzielności, są w stanie dużo dla siebie zrobić.

– FreeStyle Libre stanowi istotny element leczenia – podsumowuje Anna Śliwińska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Pacjent jest zawsze o krok przed cukrzycą. Czy cukier wzrasta, czy spada szybko i gwałtownie, wiadomo, jak zareagować z wyprzedzeniem. To daje niesamowite poczucie bezpieczeństwa, zapobiega sytuacjom skrajnym: hipo– i hiperglikemii. Pozwala mieć pewność, że u osób, które skorzystają z takich systemów, nie rozwiną się powikłania.

Diabetologia, także w Polsce, oferuje obecnie leczenie na światowym poziomie. W arsenale lekarzy są światowe hity: flozyny, leki inkretynowe GLP-1, pompy insulinowe (refundowane do 26 r.ż.) i wspomniane systemy ciągłego monitorowania glikemii. Lekarze nie są już zdani jedynie na stare leki, mają w czym wybierać.
Dla wielu osób jednak leczenie cukrzycy ciągle jest kosztowne. Pozostaje czekać na dalsze poszerzanie refundacji leków i urządzeń.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

5 września 2019
Spadające gwiazdy

Co roku w Polsce rodzi się 30-40 chłopców z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD). To rzadka choroba genetyczna, polegająca na stopniowej utracie siły mięśni.

Czytaj dalej

27 stycznia 2015
Jedz bez próchnicy

Aż 90 proc. siedmioletnich dzieci ma próchnicę. Dorośli ze zdrowymi zębami praktycznie się nie zdarzają.

Czytaj dalej