Choroby Archiwum wpisów

Widać ich w tłumie4 kwietnia 2014 - Choroby -

Mało kto pamięta Rondo Hattona, aktora, który zmarł w 1946 r. Ale pan Tomasz wygląda podobnie.

Ma wyraźnie za dużą głowę i dłonie oraz nadmiernie wysuniętą szczękę. Jest chory na akromegalię, rzadką chorobę, która deformuje człowieka.
Po prostu go powiększa.

Niekiedy pacjent wygląda wśród innych osób jak drapacz chmur na osiedlu zwykłych bloków.

Pierwszy sygnał: nie można włożyć (ani zdjąć) obrączki – palce urosły. Rosną też ponad miarę stopy – kupujemy coraz większe buty. Chorego boli głowa, kości i stawy, bo wszystko nadmiernie się rozwija. Ma trudności w oddychaniu i wysokie ciśnienie tętnicze. Choruje na serce, bo i ono się rozrasta.
To wynik przewlekłego zaburzenia hormonalnego, spowodowanego guzem przysadki mózgowej. Z jego winy wydziela się nadmiernie hormon wzrostu. Jednak postawienie diagnozy zabiera często dużo czasu. Jeśli widzimy kogoś na co dzień, nie dostrzegamy zmian w jego wyglądzie, nie powiemy mu: idź do lekarza. Łatwiej rozpoznać chorego na ulicy, bo wyróżnia się w tłumie.
W Polsce na akromegalię zapada co roku 140 osób. Można ją leczyć, zanim utrudni życie, zanim doprowadzi do groźnych powikłań – najczęściej ze strony serca. Leczenie polega na usunięciu guza przez nos i zatokę klinową, na przyjmowaniu leków (refundowane analogi somatostatyny), a także – w ostateczności – na naświetlaniach.
U pana Tomasza udało się zahamować chorobę dość szybko, chociaż operacja nie była w pełni skuteczna. Jednak cały czas jest pod kontrolą lekarza i, co najważniejsze, żyje.
Jeśli więc widzimy w lustrze niepokojące zmiany, zróbmy – nawet prywatnie, bo nie jest drogie – proste badanie krwi, oceniające stężenia czynnika wzrostowego IGF-1. Nie ma na co czekać.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

27 sierpnia 2016
Cud i co dalej?

Rak coraz częściej staje się chorobą przewlekłą. A nawet uleczalną. Rośnie grupa ludzi, którzy żyją nie tylko z rakiem, ale i po raku.

Czytaj dalej

20 lutego 2016
Rozmowa z lekarzem

Przychodzi baba do lekarza… Wiecie, o czym tak naprawdę są te dowcipy? O braku komunikacji między lekarzem a pacjentem.

Czytaj dalej