Aktualności Nowotwory Archiwum wpisów

Dla chorych na PBL14 lipca 2020 - Aktualności Nowotwory - Halina Sterczyńska
Ktoś w twojej rodzinie cierpi na przewlekłą białaczkę limfocytową lub to ciebie dotyka ta choroba? Pomocą może ci posłużyć nowa broszura edukacyjna Fundacji OnkoCafe.
Przewlekła białaczka limfocytowa dotyczy głównie osób starszych – diagnoza pada zwykle w wieku 65-70 lat. U połowy chorych w chwili rozpoznania nie występują objawy kliniczne, a do stwierdzenia choroby dochodzi w trakcie rutynowego badania krwi.
Poradnik dostępny jest pod linkiem http://onkocafe.pl/do-pobrania. Znalazły się w nim praktyczne porady dla pacjentów z podejrzeniem PBL.
– Podczas warsztatów z udziałem pacjentów zauważyliśmy, że etap podejrzenia i diagnostyki hematologicznej wymaga szczególnej uwagi i doskonalenia. Zwłaszcza osoby starsze powinny mieć większą świadomość tego, na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy robić badania kontrolne i o co warto zapytać lekarza – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej.
Wiele miejsca poświęcono też przygotowaniu do podjęcia terapii. Praktycznym wskazówkom klinicystów i pielęgniarki towarzyszą porady psychoonkologa. Czy powiedzieć bliskim o diagnozie? Kiedy warto skonsultować się z drugim specjalistą? Dlaczego warto zaangażować się w spotkania edukacyjno-integracyjne z innymi pacjentami hematologicznymi?
– Jeśli ktoś wolałby otrzymać poradnik w formie papierowej, wystarczy, że skontaktuje się z naszą fundacją, wyślemy broszurę pocztą – mówi Anna Kupiecka.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Ciśnienie rośnie!
– Co ty wiesz o nadciśnieniu? – westchnęła moja żona, zapinając mankiet ciśnieniomierza.
Rzeczywiście, niewiele, tym bardziej, że moje ciśnienie tętnicze jest niskie. Postanowiłem więc ogarnąć temat. Najlepiej – słuchając ekspertów.
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Poprzednie wpisy:
Daj wypocząć oczom
Żeby zachować sprawny wzrok, trzeba w swój kalendarz wkalkulować wizyty u okulisty. Jak już nam się uda tam dostać (ja mam numerek na koniec listopada), upomnijmy się o badania, np. pomiar ciśnienia w oku, a nie ograniczajmy do dobrania okularów.
Rak schodzi ze stołu
Okazuje się, że zamiast kłócić się o leczenie raka, do wielu zachorowań można po prostu nie dopuścić. Wystarczy inaczej się odżywiać.