Aktualności Archiwum wpisów

Dziąsła a serce13 maja 2020 - Aktualności - Ryszard Sterczyński
Choroby przyzębia zwiększają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i zawału ponad 2,5-krotnie. Zapalenie przyzębia to niezależny czynnik ryzyka udaru u osób poniżej 65 r.ż. .
W profilaktyce chorób przyzębia kluczowa jest higiena jamy ustnej.
– Mechanizm patogenetyczny, wyjaśniający związek chorób przyzębia z rozwojem chorób z wiązanych z miażdżycą, jest złożony. Wiemy, że chorobom przyzębia towarzyszy przewlekły proces zapalny, a miażdżyca ma tło zapalne. Znaczenie mogą odgrywać wolne rodniki oraz cytokiny, uwalniane m.in. przez mikrobiom przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej – mówi prof. dr hab. Piotr Pruszczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W profilaktyce chorób przyzębia kluczowa jest higiena jamy ustnej. Tymczasem badanie, wykonane w 2018 roku podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. Górską i wsp., pokazały, że 5% osób badanych nie szczotkowało zębów w ogóle, a kolejne 15% wykonywało tę czynność raz w tygodniu. Natomiast 40% nie używało nici dentystycznej.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Zebrać siły
Nikt się nie spodziewa, że chora osoba będzie kwitnąco wyglądać i cieszyć się dobrym apetytem. Tym bardziej, jeśli ma nowotwór.
Macho, ale zdrów
Odkąd pamiętam, nasza płeć zawsze była słabsza – ciągle żyjemy krócej od kobiet. Gdzie leży przyczyna?
W stylu życia , jakim musi się wykazać prawdziwy macho. Ale też w tym, że za mało czasu poświęcamy badaniom, ignorujemy pierwsze objawy chorób.