Choroby Archiwum wpisów

ZapoBiegam2

Zapobiegaj udarowi!13 lutego 2017 - Choroby -

Ponad 60 tys. ludzi w Polsce co roku dostaje udaru mózgu. Połowa z nich umiera. Co zrobić, żeby było lepiej?

Udar to na świecie jedna z głównych przyczyn nie tylko zgonów, ale też trwałej niepełnosprawności. Kto jest najbardziej narażony? Czynniki ryzyka udaru, na które mamy wpływ i możemy starać się ich unikać, to:
*nadciśnienie tętnicze, *choroby serca, np. migotanie przedsionków *cukrzyca *palenie tytoniu *nadużywanie alkoholu *otyłość *wysoki poziom cholesterolu

Są też takie, na które nie mamy wpływu, ale wiedząc o nich, możemy być ostrożniejsi:
* wiek (prawdopodobieństwo udaru rośnie wraz z wiekiem) *płeć (do udaru częściej dochodzi u mężczyzn) *czynniki genetyczne

1.Jakie są najczęściej występujące objawy udaru mózgu?
2. Wymień pięć czynników ryzyka udaru mózgu.

W leczeniu udaru i zapobieganiu jego tragicznym skutkom liczy się czas. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe chory ma szanse na życie i zachowanie sprawności. Dlatego tak ważna jest świadomość, jakie objawy są oznaką udaru:
*asymetria twarzy – niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust) *niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych *zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała *zaburzenia widzenia *utrata równowagi i zawroty głowy.

Ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i leczenie chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy migotanie przedsionków. Właściwa kontrola cukrzycy zdecydowanie zmniejsza ryzyko jej powikłań, w tym właśnie udaru mózgu.

Natomiast proste badanie, jakim jest pomiar pulsu, wystarczy do wczesnej diagnostyki migotania przedsionków – choroby, która jest najczęściej występującą arytmią serca i pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. – Przy migotaniu przedsionków puls staje się chaotyczny i nierówny – mówi dr hab. n. med. Oskar Kowalski, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

O czynnikach ryzyka i objawach udaru edukuje m.in. Fundacja Udaru Mózgu (FUM). Jedną z inicjatyw FUM jest cykliczna akcja „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”. Drużyna Fundacji Udaru Mózgu bierze udział w imprezach biegowych, by w ten sposób zwracać uwagę Polaków na temat udaru mózgu oraz zachęcać ich do regularnej aktywności fizycznej oraz zmiany stylu życia, co w dużej mierze może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka udaru. W tym roku podczas dziesięciu imprez biegowych wolontariusze Fundacji Udaru Mózgu przebadali w ramach profilaktyki udarowej aż 1056 osób, a do akcji dołączyło 375 biegaczy.

- Trzy pierwsze osoby, które odpowiedzą na pyt.1 w ramce otrzymają koszulkę Drużyny Fundacji Udaru Mózgu i publikację „UDAR. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich”.
– trzy pierwsze osoby, które odpowiedzą na pyt.2, otrzymają koszulkę Drużyny Fundacji Udaru Mózgu i publikację „UDAR. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich”.
Odpowiedzi przyślijcie na redakcja@wszyscyzdrowi.pl

Przesłanie odpowiedzi na powyższe pytania jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu. Koszulki i poradniki będą wysłane pocztą na koszt organizatora konkursu. Akceptując regulamin konkursu, jego uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych do dokonania przesyłki. Po wysłaniu przesyłki dane zostaną usunięte, nie mogą być one wykorzystane do innych celów i udostępniane osobom trzecim.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

7 trików na pyłki

Jak nie dąb, to pokrzywa, trawy albo szczaw. W tym roku trawy zaczęły pylić wyjątkowo wcześnie, może więc szybciej skończą. Ale na pewno znajdzie się inny alergen. Jak żyć?

Czytaj dalej

Skąd brać siłę?

Taki już jestem i się nie zmienię – mówi wiele osób. A czasem zmienić się trzeba – i można.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

17 stycznia 2014
Śmieciowa, ale ważna

¾ Polaków twierdzi, że wie, jak działa wątroba. Ale tylko połowa zapytanych potrafi wymienić choćby jedną z jej funkcji.

Czytaj dalej

22 kwietnia 2014
Graj na czas

Czujesz ból w klatce piersiowej? Uczucie ciężaru? Promieniuje do ramienia? Nie czekaj ani chwili. Dzwoń na 999.

Czytaj dalej