Choroby Nowotwory Archiwum wpisów

Lata w paczkach14 listopada 2018 - Choroby Nowotwory -

Przez pięć lat od postawienia diagnozy raka płuc żyje zaledwie 15 proc. chorych. Czas te proporcje odwrócić.

Regularnym badaniom powinien poddawać się każdy, kto ukończył 50 lat i pali papierosy lub ten, kto ma za sobą 30 paczkolat. Paczkolata oblicza się, mnożąc średnią liczbę paczek papierosów wypalanych dziennie przez liczbę lat od rozpoczęcia palenia. Przykładowo: jeżeli ktoś wypala 2 paczki dziennie, to po 15 latach znajduje się w grupie ryzyka.

– Zmiana tej dramatycznej sytuacji może nastąpić tylko w przypadku skutecznej profilaktyki i wdrożenia programu wczesnego wykrywania – mówi prof. Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca, stowarzyszenia ekspertów, stawiającego sobie za cel poprawę tej sytuacji.

Wczesne wykrywanie – dlaczego jest takie ważne? Bo późno wykryty nowotwór płuca nie nadaje się już do operacji, która być może uratowałaby choremu życie. Pozostaje leczenie farmakologiczne, które, choć przybywa nowych leków, nie zawsze, jak widać, jest skuteczne. Jednak chorzy przez długi czas nie mają żadnych objawów albo je bagatelizują i nie poddają się badaniom kontrolnym. Dotąd program wczesnego wykrywania raka płuca prowadzono pilotażowo w niektórych powiatach i efekty były bardzo dobre. W przyszłym roku ma działać w całej Polsce.

Dla pacjentów i ich bliskich stworzono PulmoInfo – aplikację na urządzenia mobilne. Stanowi ona kompletną bazę wiedzy na temat raka płuca, dostępnych metod leczenia oraz porad związanych z pobytem w szpitalu i rekonwalescencji. Można ją pobrać bezpłatnie w iTunes oraz Google Play. Na Facebooku dostępny jest również edukacyjny fanpage PulmoInfo z poradami i informacjami na temat zapobiegania temu nowotworowi i jego leczenia.

Wczesne wykrycie raka jest bardzo ważne, ale najlepiej – nie zachorować. Czyli po prostu nie palić.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

20 października 2022
Ciśnienie rośnie!

– Co ty wiesz o nadciśnieniu? – westchnęła moja żona, zapinając mankiet ciśnieniomierza.
Rzeczywiście, niewiele, tym bardziej, że moje ciśnienie tętnicze jest niskie. Postanowiłem więc ogarnąć temat. Najlepiej – słuchając ekspertów.

Czytaj dalej

17 stycznia 2014
Śmieciowa, ale ważna

¾ Polaków twierdzi, że wie, jak działa wątroba. Ale tylko połowa zapytanych potrafi wymienić choćby jedną z jej funkcji.

Czytaj dalej