Choroby Archiwum wpisów

Patrz dziecku w oczy29 marca 2018 - Choroby -

Smutny temat na wiosnę? Tylko że wiosna na depresję nie pomaga. Promienie słońca nie wystarczą.

Tym bardziej u młodych. W roku 2016 w Polsce 481 nastolatków podjęło próby samobójcze. 61 z nich udało się zabić.

Ludzie, ogarnijmy się! To przecież nasze dzieci, wnuki, uczniowie.

Zmiany w zachowaniu są typowe dla okresu dorastania. Takie jak rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, zamykanie się w pokoju ze słuchawkami na uszach. Co jednak powinno zaalarmować?

• apatia, wycofanie się z kontaktów z otoczeniem, gorsze stopnie w szkole, zaniechanie dbania o wygląd, skargi na ból brzucha czy głowy
• za dużo lub za mało snu, brak apetytu lub odwrotnie: objadanie się
A już na pewno sygnałem do szukania pomocy jest samookaleczanie się, sięganie po alkohol i narkotyki oraz – zainteresowanie tematyką śmierci.

Jeżeli oczywiście zauważymy te sygnały. Jeśli znamy swoje dziecko i wiemy, co w jego zachowaniu jest nietypowe. Jeśli spędzamy z nim choć trochę czasu. Przynajmniej raz dziennie patrzymy mu w oczy.

Nastolatek nie wie, że „wszystko mija”, „nie ta, to będzie inna”, że „nieważne, co myślą koledzy”, bo ocena, jaką wystawiają mu codziennie rówieśnicy – choćby w formie lajków na Facebooku – jest dla niego wszystkim. A do tego rodzice są bezrobotni, chorują, rozwodzą się, przestają być oparciem. A może nigdy nie byli?

Ludzie, ogarnijmy się! To przecież nasze dzieci, wnuki, uczniowie. Nasza przyszłość. Kto nam na stare lata szklankę wody poda, jeśli ich – po prostu zabraknie?

Nie wiesz, co robić? Zacznij od szukania informacji: www.forumprzeciwdepresji.pl

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

2 lipca 2014
Zebrać siły

Nikt się nie spodziewa, że chora osoba będzie kwitnąco wyglądać i cieszyć się dobrym apetytem. Tym bardziej, jeśli ma nowotwór.

Czytaj dalej

21 lipca 2016
Gra w kostka-ramię

Nie lubię być badany – to takie typowe męskie podejście. Jednak pani Alina, zawodowa pielęgniarka, uświadomiła mi, że mało popularne w Polsce badanie „kostka-ramię” może uratować życie.

Czytaj dalej