Choroby Archiwum wpisów

Sprawdź swoje kości!20 października 2017 - Choroby -

Oceń, czy grozi ci złamanie z powodu osteoporozy. Badaj się i zapobiegaj.

Osteoporoza to przewlekłe, upośledzające schorzenie, dotykające przede wszystkim kobiet po menopauzie, które sprawia, że kości stają się kruche jak porcelana. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem złamań – ważną przyczyną niepełnosprawności.

Co druga kobieta w ciągu swojego życia może doznać złamania kości z powodu osteoporozy.

Ta choroba przez długi czas nie wywołuje objawów. Ale po cichu kradnie twoje kości. Pierwszą oznaką osteoporozy jest zmniejszenie wzrostu o 3 cm lub więcej. Ważne jest więc regularne mierzenie wzrostu po skończeniu 50. roku życia. Ból pojawia się dopiero w momencie złamania i często właśnie w ten sposób pacjentka dowiaduje się o schorzeniu. Złamania najczęściej występują w następujących miejscach: kręgosłup, szyjka kości udowej, nadgarstki. Z reguły są powodowane banalnym urazem, który nie uszkodziłby zdrowych kości.

Złamań z powodu osteoporozy można uniknąć dzięki uprzedniemu wykryciu choroby i jej skutecznemu leczeniu. Ich konsekwencje są groźne i niedoceniane. Zwłaszcza w wieku podeszłym stanowią poważną przyczynę niesprawności, kalectwa, a nawet śmierci.

Helena Norowicz, 83-letnia ciągle aktywna zawodowo aktorka i modelka, namawia kobiety do samodzielnej oceny ryzyka osteoporozy i złamań kości z tego powodu. Zadanie to ułatwi odpowiedź na poniższe pytania, wzorowane na testach szwajcarskich i francuskich.

„To jest naprawdę banalne. Na świecie od lat funkcjonują testy ryzyka osteoporozy do samodzielnego wykorzystania. Ja też go wypełniłam i okazało się, że jestem zagrożona tym ryzykiem. Poszłam do lekarza i zrobiłam badanie diagnostyczne. Ujawniło, że mam nieco obniżoną gęstość kości. Leczę się i mniej boję się utraty samodzielności. Drogie Panie zadbajcie o siebie, to tylko kilka pytań w ważnej sprawie,” przekonuje Helena Norowicz.

1. Czy masz powyżej 50 lat ?
2. Czy pijesz więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie ?
3. Czy palisz tytoń ?
4. Czy masz szczupłą sylwetkę, a Twoje BMI jest poniżej 19?
5. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przyjmować doustnie kortykosteroidy przez dłużej niż trzy kolejne miesiące?
6. Czy cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów?
7. Czy któreś z Twoich rodziców w przeszłości doznało złamania w obrębie kręgosłupa, złamania biodra lub miało bardzo przygarbione plecy ?
8. Czy kiedykolwiek wystąpiło u Ciebie złamanie nadgarstka lub kości udowej w wyniku niewielkiego uderzenia?
9. Czy Twój wzrost zmniejszył się o ponad 3 cm?

Wszystkie powyższe pytania dotyczą czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy i jej skutków. Odpowiedzi na „tak” nie muszą oznaczać występowania osteoporozy. Jednak w razie nawet jednej odpowiedzi twierdzącej przy wieku ponad 50 lat, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu rozważenia diagnostyki osteoporozy i podjęcia kroków zaradczych.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Dla twojego serca

Będzie się działo! Kto dba o swoje serce, niech kieruje się do Katowic.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

10 marca 2015
Rzadkie nierzadkie

Choroby rzadkie to poważne schorzenia o przewlekłym i ciężkim przebiegu. Dlaczego rzadkie? Bo dana choroba występuje nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. mieszkańców.

Czytaj dalej

22 kwietnia 2014
Graj na czas

Czujesz ból w klatce piersiowej? Uczucie ciężaru? Promieniuje do ramienia? Nie czekaj ani chwili. Dzwoń na 999.

Czytaj dalej