Choroby Nowotwory Archiwum wpisów

Rak: ucz się bronić10 sierpnia 2014 - Choroby Nowotwory -

Młodzi ludzie nie mają pojęcia, czym jest rak. Mówią najczęściej, że to choroba nieuleczalna, która nierozerwalnie łączy się ze śmiercią.

Tak wynika z badań przeprowadzonych dla fundacji Rosa. Młodzi ludzie mają niewielkie wyobrażenia na temat raka, jego przyczyn, sposobów zapobiegania i leczenia.

Poza piciem alkoholu i paleniem tytoniu, które wskazują jako czynniki kancerogenne, nie łączą tej choroby ze stylem życia. Uczniowie technikum sądzą nawet, że nowotworem można się zarazić poprzez igłę. I gimnazjaliści, i trochę starsi uważają, że tej chorobie nie można zapobiec, bo uderza w przypadkowe osoby. A tak naprawdę wszystkiemu winna jest dziedziczność, więc po co się starać? Pytani o badania profilaktyczne, mówią o samobadaniu piersi. Na tym sprawa się kończy.

A jednocześnie ponad 20 proc. gimnazjalistów jest już uzależnionych od palenia. Można bez pudła powiedzieć, że połowa z nich umrze na chorobę odtytoniową, np. raka płuca.

Przed czerniakiem chroni racjonalne korzystanie ze słońca i niechodzenie do solariów.

Dlatego warto zacząć myśleć o sobie, kiedy ma się kilkanaście lat. Z wielu powodów. Tego, że czym skorupka… i tak dalej, więc to oni powinni wyrobić w sobie prawidłowe nawyki, choćby dietetyczne. A także dlatego, że rak wcześnie wykryty to nie wyrok, jak w przypadku czerniaka, kiedy wczesna diagnoza to szybki powrót do zdrowia i swoich zajęć. Lepiej więc przyzwyczajać się do badań profilaktycznych za młodu.

I dlatego też, że w niektórych przypadkach, jak szczepienia przeciw wirusowi HPV, który prowadzi do raka szyjki macicy, skuteczność zapobiegania jest najwyższa u osób, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego.

Tymczasem młodzi nic o tym nie wiedzą. Bez obrazy, ale gadają bzdury. O… witaminie D17. O biernym piciu kawy. Że rakiem można się zarazić „nawet w powietrzu”. Dojrzewa kolejne pokolenie po prostu bezbronne.

Dlatego serce mi rośnie, gdy słyszę o akcji Rakoobrona, skierowanej do uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Moim zdaniem to strzał w dziesiątkę. W sierpniu w kilku miastach odbędą się spotkania, podczas których młodzi nauczą się m.in., jak zapobiegać czerniakowi. Co, gdzie i kiedy – zobaczcie na www.rakoobrona.pl/letnieeventy

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

9 września 2014
Pęcherz na luz

Aż 3 miliony ludzi w Polsce cierpi na zespół nadreaktywnego pęcherza.

Czytaj dalej

22 marca 2014
Gdy serce słabnie

Coraz ciężej po schodach? Jeśli u siebie lub u kogoś bliskiego, zwłaszcza osoby starszej, obserwujesz zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku, pomyśl o wizycie u lekarza.

Czytaj dalej