Cukrzyca Archiwum wpisów

Sekret cukrzycy cz.526 sierpnia 2017 - Cukrzyca -

Kontroluj wzrok, aby go nie stracić. U co trzeciej osoby chorej na cukrzycę rozwija się powikłanie o nazwie retinopatia cukrzycowa.

Dotyczy ono oczu, a polega na tym, że nadmiar cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne siatkówki. U części z tych chorych może dojść także do cukrzycowego obrzęku plamki. Plamka żółta to część siatkówki, która odpowiada za to, że rozróżniamy kolory i ostro widzimy.

Jeśli mamy cukrzycę, musimy co roku odwiedzać okulistę, choćby nawet widzenie nie sprawiało nam problemów.

Uszkodzone naczynia krwionośne nie dostarczają do siatkówki tlenu i składników, które ją odżywiają. Wydziela się wtedy białko o nazwie VEGF. Jego nadmiar powoduje w oku krwotoki i wysięki oraz obrzęk plamki. Wtedy możemy pożegnać się z ostrym widzeniem, trudno jest czytać, wszystko faluje, a świat wokół nas staje się wyblakły.

Jak do tego nie dopuścić? Przede wszystkim nie zachorować na cukrzycę, a jeśli do tego doszło – kontrolować ją. Jak to robić – o tym pisałam w poprzednich odcinkach Sekretu. Ryzyko obrzęku plamki rośnie, gdy oprócz cukrzycy mamy nadciśnienie, podwyższone stężenie cholesterolu, jesteśmy otyli i palimy papierosy. To wszystko zależy od nas.

Jeśli wiemy już, że mamy cukrzycę, musimy co roku odwiedzać okulistę, choćby nawet widzenie nie sprawiało nam problemów, bo choroba może z początku rozwijać się bez objawów. Im wcześniej ją wykryjemy, tym łatwiej uda się zahamować jej postęp, a tym samym uratować wzrok.

Możliwe jest leczenie obrzęku plamki: podawanie sterydów – w formie wstrzyknięć lub umieszczanych w oku implantów, z których lek się uwalnia, zabiegi laserem, w ciężkich przypadkach operacja wycięcia z oka ciała szklistego. Są też leki, blokujące produkcję białka VEGF, które wstrzykuje się do oka. Nie wiem, czy w Polsce już się je refunduje. Jeśli wy wiecie, napiszcie.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

27 lutego 2014
Człowiek bez blizny

Blizna to w gruncie rzeczy coś naturalnego. Znak, że uszkodzona skóra zagoiła się.

Czytaj dalej

7 października 2014
Kichaj w…łokieć

Zaczął się sezon przeziębień. Do drzwi puka też grypa. Jak się chronić przed wirusami?

Czytaj dalej