Choroby Archiwum wpisów

Sekret cukrzycy cz.224 maja 2016 - Choroby - Halina Sterczyńska
Ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę typu 2? Dobra wiadomość jest taka: ty nie musisz. Bo tej choroby można uniknąć nawet w przypadku genetycznych uwarunkowań.
90 proc. chorych na cukrzycę cierpi właśnie na jej typ 2. Mechanizm choroby polega na tym, że insulina – hormon, który reguluje przemianę cukru w organizmie, albo się nie wydziela, albo nie działa tak, jak trzeba. Często dzieje się tak u osób swoim wyglądem przypominających jabłko, u których tłuszcz odkłada się na brzuchu.
Dotąd przeciętny chory na cukrzycę typu 2 był po 50 roku życia. Ponieważ jednak przybywa otyłych dzieci, nawet one zaczynają chorować.
Taka otyłość brzuszna może powodować insulinooporność. Oznacza to, że hormon się wprawdzie wydziela, ale nic z tego nie wynika. Jego działanie powstrzymują substancje, znajdujące się w tkance tłuszczowej.
Dotąd przeciętny chory na cukrzycę typu 2 był po 50 roku życia. Ponieważ jednak przybywa otyłych dzieci, nawet one zaczynają chorować. Światowym rekordzistą był…trzylatek.
Jak się bronić?
- pilnować wagi! Mierzyć obwód w pasie! U kobiet nie powinien przekraczać 80 cm, a u mężczyzn 94 cm. Osoby z BMI powyżej 35 są na cukrzycę typu 2 narażone sześć razy bardziej niż szczupłe.
- ćwiczyć, jeździć na rowerze, maszerować, spacerować. Zachęcać do tego dzieci – naukowcy udowodnili, że intensywna aktywność fizyczna w wieku 9-13 lat najlepiej chroni przed zachorowaniem w wieku późniejszym.
- badać się! Sprawdzać glikemię, czyli stężenie cukru we krwi. Zaniepokoić nas powinien wynik powyżej 99 mg/dl na czczo. Dlaczego to ważne? Bo choroba rozwija się bez objawów. Choć o niej nie wiemy, powoduje powikłania np. ze strony serca. Dlatego wcale nie rzadko się zdarza, że ktoś dowiaduje się o swojej cukrzycy dopiero, gdy dostał zawału.
Szczególną ostrożność muszą jednak zachować właśnie ci, w których w rodzinie ktoś na cukrzycę chorował oraz osoby, które mają podwyższone ciśnienie tętnicze krwi i stężenie cholesterolu.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Gdy smaku brak
Chory twierdzi, że wszystko jest bez smaku. Albo że smakuje jakoś dziwnie. Albo że od jedzenia go mdli.
Lato nam się należy
Urlop, basen, plaża – świetna okazja do złapania infekcji intymnej. Dlaczego? Choćby dlatego, że jest ciepło i mokro. Bakterie i grzyby to uwielbiają.
Poprzednie wpisy:
Za krótkie jelito
Czy ktoś z was spotkał niedawno na ulicy człowieka ciągnącego za sobą kroplówkę i próbującego wraz z nią dostać się do tramwaju?
Cudowne tabletki
Nie jestem wrogiem reklam telewizyjnych. Bywają zabawne, wzruszające, a nawet pożyteczne. Ale nie te związane ze zdrowiem.