Styl życia Archiwum wpisów

Czadowa zima6 stycznia 2016 - Styl życia -

Palimy czym się da, byle było ciepło. Najczęściej gazem, drewnem, węglem lub ropą. Oprócz ciepła paliwo organiczne wytwarza również substancje szkodliwe. Warto o tym wiedzieć, bo sezon grzewczy w pełni.

Ulatniający się w czasie spalania tlenek węgla (CO) jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Blisko 28 proc. ankietowanych twierdzi, że jest w stanie rozpoznać jego zapach. A tymczasem takiej możliwości nie ma, bo czad to substancja niewidoczna i bezwonna, nie ma też smaku, przez co trudno ją wykryć.

Czad to substancja niewidoczna i bezwonna, nie ma też smaku, przez co trudno ją wykryć.

Kiedy dostaje się do krwiobiegu, ogranicza dopływ tlenu z płuc do tkanek, przez co organizm staje się niedotleniony. Pierwsze symptomy zatrucia przypominają objawy przeziębienia, połączonego z bólem i zawrotami głowy, sennością, dusznością oraz wymiotami. 2/3 korzystających z paliwa organicznego nie jest świadomych tego zagrożenia.

A statystyki nie kłamią – tlenek węgla jest niebezpieczny. Każdego roku zabija w Polsce ok. 100 osób, a 4 tys. ulega zatruciu. Jak nie dopuścić do tak skrajnych sytuacji?
• dokonywać systematycznych przeglądów instalacji urządzeń grzewczych, kominów, kominków, piecyków gazowych – co roku, a nie raz na 10-15 lat.
• sprawdzać sprawność wentylacji i wietrzyć pomieszczenia, w których spalamy paliwa organiczne: węgiel, drewno, ropę. Robi to tylko 54 proc. z nas.
• zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla (nie wystarczy mieć w domu czujnik dymu, bo ten nie reaguje na wysokie stężenie CO). Cena takiego detektora nie jest mała, bo wynosi ponad 100 zł, ale czym to jest wobec uratowania życia? Zadbajmy o siebie zimą.

Korzystałem z badań przeprowadzonych na zlecenie Honeywell Polska przez Instytut ARC Rynek i Opinia w lipcu 2015 r. na 1000 Polaków.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

10 marca 2015
Rzadkie nierzadkie

Choroby rzadkie to poważne schorzenia o przewlekłym i ciężkim przebiegu. Dlaczego rzadkie? Bo dana choroba występuje nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. mieszkańców.

Czytaj dalej

3 lutego 2019
Probiotyk, ale jaki?

Jeden ze sposobów poprawy składu i funkcji mikrobioty to stosowanie probiotyków. Jak to robić z sensem?

Czytaj dalej