Choroby Archiwum wpisów

Uczuleni na życie25 marca 2014 - Choroby -

To czas paskudnej alergii. Zaczynają kwitnąć kwiaty, pylą drzewa. Niby wokół tak pięknie, a dla niektórych z nas zaczął się beznadziejny okres siąkania i kichania.

To i tak jeszcze mało groźne, choć uciążliwe objawy. Dla zbyt wielu osób zetknięcie z alergenem kończy się źle. Niektórzy lekceważą chorobę, uznając ją za błahostkę, inni nie są jej świadomi. Aktorka Ewa Sałacka wstrząs anafilaktyczny przypłaciła życiem, Hannę Lis, prezenterkę TV, będącą wtedy w ciąży, w podobnej sytuacji ledwie odratowano.
Najczęściej uczulenie wywołują składniki pożywienia, np. orzeszki pistacjowe. Alergizują też pyłki drzew (topoli, brzozy, dębu). Wystarczy, że do dróg oddechowych dostaną się niewielkie ich ilości i już zaczynają łzawić oczy, leci z nosa. Taki stan może trwać od wiosny do późnej jesieni. Alergików przybywa. Niedługo będzie można powiedzieć, że uczula nas po prostu życie.
– Alergia to dynamicznie rozwijająca się choroba cywilizacyjna – powiedział niedawno prof. Bolesław Samoliński, alergolog. – Dotyka już połowy populacji.
Najgroźniejsze są powikłania alergii. U niektórych chorych dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Anafilaksja – trudne słowo – oznacza ciężką reakcję alergiczną.
Anafilaksję na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać. Jeśli zauważymy osobę leżącą na ulicy, nie bójmy się podejść. Sprawdźmy, może to nie pijak, ale człowiek, który właśnie doznał wstrząsu i możemy uratować mu życie.
Na początek warto sprawdzić, czy ma wysypkę na twarzy lub rękach i jeśli to możliwe, zapytać, na co choruje, czy jest może uczulony. A jeśli tak, czy ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy, czyli adrenalinę w ampułko-strzykawce. Podaj mu ją do ręki i zadzwoń jak najszybciej po pogotowie.

Adrenalina jest obecnie jedynym lekiem mogącym osobie w stanie wstrząsu anafilaktycznego uratować życie.

I tu pewien problem. Podobno polskie przepisy zabraniają podawania adrenaliny obcej osobie, jeśli nie jesteś lekarzem. A co, jeśli chory nie da rady sam jej sobie wstrzyknąć? A pogotowie nie dojedzie? Temat do sprawdzenia i rozważenia…
W dniach 24-28 marca w 100 przychodniach w całym kraju odbywają się konsultacje z lekarzami alergologami. Informacje o zapisach do alergologa można znaleźć na
www.odetchnijspokojnie.pl

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

22 sierpnia 2019
Sam z Alzheimerem

Obserwuję na Facebooku kilka grup, poświęconych opiece nad chorymi z Alzheimerem, otępieniem, demencją. Do tych grup należą głównie kobiety, całodobowo zajęte swoimi rodzicami lub teściami.

Czytaj dalej

16 czerwca 2015
Dzwon na raka

Powołano Polską Ligę Walki z Rakiem. Zacne gremium, skupiające wokół siebie wybitne osoby: Krystyna Janda, Danuta Wałęsa, Jerzy Stuhr, Ewa Łętowska i wiele innych, w tym także znanych onkologów.

Czytaj dalej