Dieta Archiwum wpisów

Święta z rybą15 grudnia 2015 - Dieta -

Karol Okrasa, kucharz, autor książek i prezenter telewizyjnych programów kulinarnych specjalnie dla wszyscyzdrowi.pl

Sądzi pan, że książką „Ryby są super” zachęci się Polaków do jedzenia ryb?
Razem z Dorotą Wellman chcieliśmy pokazać, że jest jeszcze inna kuchnia od tej znanej na co dzień – fajny świat ryb, absolutnie dostępny dla każdego. Jeśli chcemy kogoś do czegoś przekonać, to najlepszym sposobem jest pokazanie gotowego rozwiązania. W książce pokazujemy, co zrobić, żeby przygotować ryby szybko, łatwo i smacznie. Przepisy nie są skomplikowane, można z nich skorzystać w każdych warunkach. Ale jest też coś dla zaawansowanych, którzy chcą pobawić się kuchnią.

Rybę wystarczy doprawić według własnego smaku, upiec i możemy podawać na stół.

Są osoby, które nigdy nie przyrządzały ryb, a chciałyby spróbować. Od której ryby zacząć?
W polskiej rybnej kuchni króluje obecnie szybki łosoś – często tak o nim mówię, bo nie wymaga dużo pracy, ale poszukujemy też nowych smaków. Dla mnie najlepszymi rybami są tołpyga, amur oraz szczupak, który, mam nadzieję, wróci do łask. Proponuję jednak zacząć od okonia morskiego.

Dlaczego?
To czysty kawałek mięsa bez ości. Wymaga jedynie dodania oliwy, cebulki, pieprzu oraz wstawienia na 10 minut do piekarnika w temperaturze 160 stopni. Jeśli mamy ochotę, możemy pobawić się dodatkami do niego, np. kalafiorem. Wystarczy pokroić go w małe różyczki, wrzucić do okrasy z suszonych pomidorów i cebuli, oliwy i prażyć 3 minuty. Super zdrowe danie al dente, bo nie rozgotowane. Oczywiście, to propozycja, a każdy zrobi danie według własnego uznania.

Ale na Wigilię nic nie przebije karpia?
Nie ma szans. Ale też nie chodzi o to, by z czymkolwiek walczyć, tylko nabierać smaku na rzeczy nowe, próbować, przyzwyczajać się do nich, bo naprawdę są tego warte. Nie ma nic fajniejszego i prostszego niż menu z ryb.

A co będzie u pana w domu na Wigilię?
Zależy od tego, co przygotuje mama, jedna i druga. Wiadomo, że Wigilia jest absolutnie rybna, nie ma mięsa. Będą więc ryby pod różną postacią: karp, śledzie przyrządzone na wiele sposobów i ryba po grecku. Będą też pierożki z karpiem i trochę dań z kuchni staropolskiej. Ja będę robił swój strudel z kapustą i z karpiem.

Jak często je pan ryby?
Bardzo często, uwielbiam je przygotowywać i jeść. W kuchni ryby dają większe możliwości kulinarne niż inne mięsa. Można je robić bardzo szybko, ale można też przygotowywać dłużej, ale za to bardzo ciekawie. Mięso wieprzowe lub wołowe wymaga większego nakładu sił i środków. Przy rybie nie ma potrzeby macerowania lub marynowania. Wystarczy ją doprawić według własnego smaku, upiec i możemy podawać na stół.

Żona i teściowa lubią Pana kuchnię?
Żona nie ma wyjścia. Kiedy jestem w domu, to ja gotuję i raczej to akceptuje. Natomiast teściowa twierdzi, że lubi. Jest szczera, więc jej wierzę.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Ćwicz oddech w domu

Rehabilitacja oddechowa we własnym domu? To możliwe dzięki filmom instruktażowym dla pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Czytaj dalej

Dla chorych na PBL

Ktoś w twojej rodzinie cierpi na przewlekła białaczkę limfocytową lub to ciebie dotyka ta choroba? Pomocą może ci posłużyć nowa broszura edukacyjna Fundacji OnkoCafe.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

10 sierpnia 2014
Rak: ucz się bronić

Młodzi ludzie nie mają pojęcia, czym jest rak. Mówią najczęściej, że to choroba nieuleczalna, która nierozerwalnie łączy się ze śmiercią.

Czytaj dalej

22 maja 2015
Alergia na słońce

Nie wszyscy cieszą się z kontaktu ze słońcem. Na pewno nie ci, którzy na promieniowanie UVA reagują alergią. Tak jak ja.

Czytaj dalej