Choroby Archiwum wpisów

Zrób spirometrię!14 września 2015 - Choroby - Ryszard Sterczyński
Ważny komunikat: do 19 września w 243 placówkach w całej Polsce można poddać się spirometrii.
Spirometria to proste, nieinwazyjne badanie, oceniające pojemność płuc. Nie boli – polega na dmuchaniu w ustnik. Powinien je zrobić każdy, kto pali, kto – nawet nie paląc – kaszle czy ma duszności. Dlaczego?
Zanieczyszczenia powietrza powodowane są przede wszystkim przez transport oraz spalanie odpadków, np. plastikowych butelek, w domowych piecach, a nie – jak się zwykle sądzi – przez przemysł.
Te objawy mogą świadczyć o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie lub innych poważnych schorzeniach. Poddanie się w porę takiemu badaniu może umożliwić wczesne leczenie i uratować życie.
Badanie jest potrzebne również osobom żyjącym w zanieczyszczonym powietrzu. W Polsce dotyczy to zwłaszcza mieszkańców Krakowa i Katowic. Z powodu zanieczyszczeń w powietrzu umiera co roku w naszym kraju 42 tys. osób. Zanieczyszczenia powietrza powodowane są przede wszystkim przez transport oraz spalanie odpadków w domowych piecach, a nie – jak się zwykle sądzi – przez przemysł.
W Polsce połowa chorych na astmę i 80 proc. z POChP nie wie o swojej chorobie. Dlatego warto skorzystać z możliwości badania. Mapa i lista placówek na www.astma-alergia-pochp.pl
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Dla chorych na PBL
Ktoś w twojej rodzinie cierpi na przewlekła białaczkę limfocytową lub to ciebie dotyka ta choroba? Pomocą może ci posłużyć nowa broszura edukacyjna Fundacji OnkoCafe.
Esemesowa szyja?
15 lipca przypada Dzień bez Telefonu Komórkowego. – To świetna okazja, by mówić o profilaktyce. Kluczem do sukcesu jest umiar w korzystaniu z urządzenia – mówi lek. Przemysław Rychtik z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center.
Poprzednie wpisy:
Samotność opiekuna
Niepewność, bezsilność, na zmianę przebłysk nadziei i jej brak, poczucie winy i ciągłe zmęczenie. Zna to każdy, kto opiekował się kimś nieuleczalnie chorym.
Gra w kostka-ramię
Nie lubię być badany – to takie typowe męskie podejście. Jednak pani Alina, zawodowa pielęgniarka, uświadomiła mi, że mało popularne w Polsce badanie „kostka-ramię” może uratować życie.