Choroby Archiwum wpisów
Śmieciowa, ale ważna17 stycznia 2014 - Choroby - Ryszard Sterczyński
¾ Polaków twierdzi, że wie, jak działa wątroba. Ale tylko połowa zapytanych potrafi wymienić choćby jedną z jej funkcji.
Ostatnio poznałem wyniki badań Ipsos, przeprowadzonych na niezbyt dużej grupie respondentów, ale zawsze. Okazuje się, że tylko co czwarty z nas dba aktywnie o ten szczególny narząd.
Ponad połowa ankietowanych uważa za potrzebne stosowanie odpowiedniej diety, ale jakiej, trudno powiedzieć. Najczęściej badani wiedzą, że trzeba ograniczyć używki.
Prawda jest taka, że przez wątrobę przelatują wszystkie śmieci, jakie w siebie wrzucamy: wiele substancji toksycznych, w tym alkohol i leki. Ten organ pomaga je zneutralizować, a także strawić zjadane przez nas tłuszcze.
Jak usłyszałem od prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego – instytucji wiedzącej wszystko o tym organie – o wątrobę warto troszczyć się regularnie.
Ten filtr organizmu potrzebuje czasem odetchnąć. Pozwólmy na to.
W końcu przez wątrobę płynie około litra krwi na minutę i wspomniane śmieci, które wdychamy i spożywamy.
Kiedy coś zakłuje w boku, bardzo chętnie sięgamy po suplementy diety. Jeden z preparatów „wątrobowych” sprzedał się w 2012 r. w ilości 3,5 mln sztuk! Jednak to nie wystarczy. O wątrobę trzeba dbać na co dzień, a jeśli czujemy, że coś z nią nie w porządku, lepiej to sprawdzić.
Jak się bada wątrobę? Jedynie 35% Polaków twierdzi, że wie. Najczęściej wymieniają ogólne badanie krwi, rzadziej przychodzi im na myśl usg. Ta bezbolesna metoda pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu, jego stłuszczenie i obraz dróg żółciowych. I wtedy mamy podstawę do ewentualnego leczenia.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Dzwon na raka
Powołano Polską Ligę Walki z Rakiem. Zacne gremium, skupiające wokół siebie wybitne osoby: Krystyna Janda, Danuta Wałęsa, Jerzy Stuhr, Ewa Łętowska i wiele innych, w tym także znanych onkologów.
Zebrać siły
Nikt się nie spodziewa, że chora osoba będzie kwitnąco wyglądać i cieszyć się dobrym apetytem. Tym bardziej, jeśli ma nowotwór.