Styl życia Archiwum wpisów

Bez papierosa8 czerwca 2015 - Styl życia -

Pali 9 mln Polaków. Co trzeci z nich próbuje przestać. Niektórym z nich się udaje. Jak oni to zrobili?

Liczba palących stopniowo się zmniejsza. Wśród młodzieży zaczyna panować moda na niepalenie. I to świetna wiadomość, bo – najlepiej nie zaczynać. Jak się zacznie, nie wystarczy chcieć rzucić. To niełatwe.

Lekarze pierwszego kontaktu nie pytają, czy palisz. Nic nie słychać na ten temat w kościele. Za to telewizja pokazuje ludzi z papierosami.

Palaczom nie wystarcza informacja, że nałóg powoduje raka płuca i wiele innych nowotworów (nawet pęcherza), choroby serca oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w 80 proc. spowodowaną przez tytoń. Choruje na nią 2,5 mln osób Polsce, choć większość z nich o tym nie wie. Dowiedzą się, kiedy nie będą już w stanie wejść nawet na pierwsze piętro.

Dlaczego ta wiedza nie wystarcza? Dlaczego odpowiadają: „na coś trzeba umrzeć”? Jasne, ale dlaczego w wieku pięćdziesięciu kilku lat, w pełni kariery zawodowej?

Nie wiem, jak to jest. Nigdy nie paliłam. Myślę jednak, że mega trudno przestać. Uważam, że chcącym zerwać z nałogiem potrzebna jest każda pomoc. Zwłaszcza, że pozostawieni są sami sobie – zniknęło wiele poradni antynikotynowych. Lekarze pierwszego kontaktu nie pytają, czy palisz. Nic nie słychać na ten temat w kościele. Za to telewizja pokazuje ludzi z papierosami – już nie tak często, jak w „Stawce większej niż życie”, ale jednak.

Kibicujmy więc bohaterom, którzy próbują, starają się, walczą. Chwalmy tych, którym się udało. Pomagajmy: każdy sposób jest dobry, jeśli przyniesie skutek. Są leki, psychoterapia, ktoś poleca poradnik, po przeczytaniu którego jak ręką odjął… nie negujmy niczego, jeśli działa.

Na www.koniecpapierosa.pl znajdziecie porady i program motywacyjny. Działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: pon.-piąt. 11-19: 801 108 108, dla dzwoniących z komórek 22 211 80 15. Na www.nfz.gov.pl są adresy poradni, biorących udział w profilaktyce chorób odtytoniowych. Trochę się ich naszukałam, dlatego powiem wam, jak trafić. Po kolei: dla pacjenta – aktualności – gdzie się leczyć – programy profilaktyczne – profilaktyka chorób odtytoniowych. I już wpisać swoją miejscowość.
Powodzenia!

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 1

1. Walerian Jabłoński — 1 lipca 2015, 01:15,

Dziękuję!

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

16 czerwca 2015
Dzwon na raka

Powołano Polską Ligę Walki z Rakiem. Zacne gremium, skupiające wokół siebie wybitne osoby: Krystyna Janda, Danuta Wałęsa, Jerzy Stuhr, Ewa Łętowska i wiele innych, w tym także znanych onkologów.

Czytaj dalej

25 października 2016
Z katarem w domu

To już ta pora roku – wszyscy zakatarzeni i kaszlący. Nie cierpię, kiedy leci mi z nosa. Jakie są moje sposoby na jesienne przeziębienia?

Czytaj dalej