Choroby Archiwum wpisów

Cukrzyca: masz wybór18 listopada 2014 - Choroby -

Trwa epidemia. A nawet pandemia, czyli coś o wiele gorszego. Nie grypy, nie wirusa eboli. Tylko cukrzycy.

Na świecie chorują 382 mln ludzi. W r. 2035 będzie ich aż 592 mln. W Polsce chorych jest ponad 3 mln osób. Tylko że milion o tym nie wie, a więc nie leczy się. A i tak cukrzyca i jej powikłania kosztują u nas rocznie co najmniej 7 mld zł, jak policzono w raporcie „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”, przygotowanego przez firmę Novo Nordisk i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Znasz swoje BMI? Jeśli wynosi ponad 35, ryzyko, że rozwinie się u ciebie cukrzyca typu 2, jest 6 razy większe niż u osoby szczupłej.

W ponad 90 proc. chodzi o cukrzycę typu 2. To ten rodzaj, który sami sobie wyhodowaliśmy albo co najmniej pozwoliliśmy mu się rozwinąć, przy ewentualnych skłonnościach genetycznych.

Mówisz: i co z tego? Ludzie żyją z cukrzycą. Biorą jakieś tabletki, nawet nie wszyscy wstrzykują sobie insulinę.

Oczywiście, niektórzy przyjmują tabletki, a inni przyjmują insulinę przez wiele lat. Jednak żeby utrzymywać prawidłowy poziom cukru, trzeba się naprawdę nieźle napracować i dobrze poznać swój organizm. Ma znaczenie wszystko, co jesz, wysiłek fizyczny, a nawet stres.

Mało komu udaje się naprawdę dobrze funkcjonować z cukrzycą, zachowując nie tylko właściwy poziom cukru, ale też właściwe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu – w Polsce osiąga to tylko 6,7 proc. chorych. To po części wina samych pacjentów, którzy nie przestrzegają zaleceń, ale także tego, że w cukrzycy typu 2 leczenie powinno być zindywidualizowane. Chory powinien otrzymywać takie leki i w takich dawkach, aby poziom cukru utrzymywać w normie. To ważne, bo nieleczona – lub leczona bez sukcesu – cukrzyca kończy się chorobą serca, ślepotą, amputacją nogi, niewydolnością nerek.

Owszem, naukowcy starają się udoskonalić jej leczenie. Wymyślają nowe rodzaje insuliny, nowe, wygodniejsze przyrządy do jej wstrzykiwania (tzw. peny). A także nowe leki, m.in. inkretynowe, stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, które hamują postęp choroby, czasem oddalają konieczność stosowania insuliny. Nie wywołują też groźnych dla życia niedocukrzeń i nie powodują tycia. Jednak w Polsce leki inkretynowe ciągle nie są refundowane.

Cukrzycy typu 2 można zapobiegać! Jak to zrobić? Przede wszystkim utrzymywać prawidłową wagę. Znasz swoje BMI? Jeśli wynosi ponad 35, ryzyko, że rozwinie się u ciebie cukrzyca typu 2, jest 6 razy większe niż u osoby szczupłej.

Postraszyłem? A przecież mógłbyś wcale nie brać leków. Bo wcześnie wykrytą cukrzycę typu 2, da się na początku korygować dietą i aktywnością fizyczną. Ale trzeba kontrolować poziom cukru, żeby złapać ten moment, kiedy jeszcze masz wpływ na swoje życie.

Na zdjęciu: pen starego typu.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

14 stycznia 2014
Wszystko dla dziecka

To nieprawda, że nie można ukarać rodziców za nieszczepienie dziecka. Grozi za to nawet 50 tys. zł grzywny.

Czytaj dalej

2 lipca 2014
Zebrać siły

Nikt się nie spodziewa, że chora osoba będzie kwitnąco wyglądać i cieszyć się dobrym apetytem. Tym bardziej, jeśli ma nowotwór.

Czytaj dalej