Choroby Archiwum wpisów
Zaczerpnij powietrza12 kwietnia 2014 - Choroby - Halina Sterczyńska
Łatwo powiedzieć. Ktoś, kto choruje na POChP, może mieć z tym trudności.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka przede wszystkim palaczy. Zwykle sądzimy, że papierosy powodują tylko raka płuc. Owszem, powodują.
Ale, po pierwsze, nie tylko płuc, bo także wielu innych narządów z pęcherzem moczowym włącznie. Po drugie, przyczyniają się nie tylko do raka, ale też właśnie do POChP.
Choruje na tę chorobę w Polsce około 2 mln osób, choć w rzeczywistości zapewne więcej, bo nie wszyscy czują się jeszcze tak źle, żeby zgłosić się do lekarza. Typowy polski chory z POChP to mężczyzna po 40, wieloletni palacz.
Mówiąc uczciwie, można też (rzadko) zachorować na POChP nie paląc, ale będąc biernym palaczem albo mając np. niedobór pewnych enzymów. Ale też z powodu drażniących substancji w powietrzu. W niektórych krajach Azji chorują przede wszystkim kobiety, bo do ich obowiązków należy palenie w piecach -resztkami organicznymi.
Rocznie w Polsce umiera na tę chorobę 15 tys. osób. Udziela się 600 tys. porad lekarskich, a ponad 60 tys. chorych trafia do szpitala. Polską służbę zdrowia POChP kosztuje 165 mln zł rocznie, a drugie tyle koszty nieobecności w pracy z tego powodu itp. Leki są refundowane, choć nie te najnowocześniejsze. Tej choroby nie można wyleczyć, choć rzucenie palenia spowalnia jej rozwój w istotny sposób.
Tej choroby nie można wyleczyć, choć rzucenie palenia spowalnia jej rozwój w istotny sposób.
I właśnie nad tym paleniem się zastanawiam. Nigdy w życiu nie paliłam, więc nie mam pojęcia, jak to jest. Myślę sobie: chorują, dlaczego nie rzucają? Stać ich na papierosy, a ja – niepalący podatnik – płacę potem za ich leczenie.
Słyszę jednak, że są kraje, gdzie nikotynizm (tak właśnie: nikotynizm) traktuje się jak chorobę i wspomaga jego rzucanie. Nie ma na tym świecie nic prostego. Co ty wiesz o paleniu?
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Rzadkie nierzadkie
Choroby rzadkie to poważne schorzenia o przewlekłym i ciężkim przebiegu. Dlaczego rzadkie? Bo dana choroba występuje nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. mieszkańców.
Hospicja pod murem
Mam starych rodziców, jak większość mojego pokolenia. Nie dałbym rady zapewnić im przyzwoitej opieki bez domowego hospicjum. Dlaczego więc te placówki mają przestać istnieć?