Styl życia Archiwum wpisów

Mycie skraca życie?17 marca 2015 - Styl życia -

Nie jest prawdą, że częste mycie skraca życie. Jednak może zaszkodzić skórze, jeśli zabiegu tego dokonujemy nieprawidłowo.

A o skórę trzeba dbać, bo to ona znajduje się na pierwszej linii frontu, chroniąc nasze wnętrza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: bakteriami, wirusami, uszkodzeniami. Nie pozwala wniknąć do organizmu toksycznym substancjom.

Nie wystarczy wierzyć w to, że wypicie odpowiedniej ilości wody zapewni skórze nawilżenie.

I jest o co się troszczyć, bo to nasz największy organ. Waży przeciętnie od 3 do 3,5 kg, a jej grubość wynosi od 1,2 mm do 4,7 mm (najgrubsza jest na stopach, a najcieńsza na powiekach). Oczywiście mężczyźni mają grubszą skórę 🙂

Zdrowa skóra jest przede wszystkim dobrze nawilżona. Zwykle sami ją tego nawilżenia pozbawiamy. Nie wystarczy wierzyć w to, że wypicie odpowiedniej ilości wody załatwi sprawę. Jak twierdzi dermatolog, dr n. med. Joanna Czuwara, płyny przyjęte do wewnątrz nie mają wpływu na nawilżenie skóry, choć oczywiście dobrze wpływają na pracę nerek, układ pokarmowy i ciśnienie tętnicze krwi. Ważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja.

Oczywiście niezbędne są codzienne zabiegi higieniczne, usuwające brud, łój i martwe komórki. Jednak trzeba wiedzieć, jak je przeprowadzać.

Oto grzechy wobec skóry, jakie popełniamy pod prysznicem:
* Zbyt długo się kąpiemy – skórę to wysusza.
* Używamy za gorącej wody – korzystniejsza dla zachowania nawilżenia jest chłodna lub letnia, o temperaturze nie wyższej niż 37 stopni C.
* Stosujemy środki myjące o niewłaściwym pH. Dobrze wiedzieć, że skóra ma kwaśny odczyn 4,7 pH – i pH naszych preparatów do mycia powinno być zbliżone. Żele pod prysznic powinny też zawierać składniki nawilżające, jak gliceryna, olejki, kwas mlekowy.
* Szorujemy skórę, również przy wycieraniu się. Grozi to swędzeniem i zaczerwienieniem.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Ciśnienie rośnie!

– Co ty wiesz o nadciśnieniu? – westchnęła moja żona, zapinając mankiet ciśnieniomierza.
Rzeczywiście, niewiele, tym bardziej, że moje ciśnienie tętnicze jest niskie. Postanowiłem więc ogarnąć temat. Najlepiej – słuchając ekspertów.

Czytaj dalej

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

16 marca 2016
Lekarz jak krawiec

Słyszeliście o medycynie personalizowanej? Inaczej mówiąc, o leczeniu szytym na miarę?

Czytaj dalej

5 lutego 2014
Żyjemy w kapturach

U pewnego chłopca zdiagnozowano schizofrenię. Po pobycie w szpitalu chętnie wrócił do szkoły. Nikt się jednak z tego nie cieszył.

Czytaj dalej