Dieta Archiwum wpisów

Pożegnanie łyżeczki13 maja 2014 - Dieta -

Lubię zjeść coś słodkiego. A kto nie lubi? Słodki smak wyssaliśmy – zupełnie dosłownie – z mlekiem matki.

A potem utrwalono w nas te preferencje, podstawiając pod nos cukierki i ciastka. Zapewne dlatego przeciętny Polak zjadł w 2009 r. 16,6 kg cukru, a licząc ze słodyczami, czekoladą, dżemem i miodem aż 22 kg. I to tylko w domu, bo dosładzając sobie w kawiarniach i restauracjach – 38 kg.
Niestety można wymienić wiele powodów, żeby nie słodzić: otyłość, próchnica, cukrzyca. Łatwo powiedzieć, ale jak przestać ten cukier sypać, jeśli robiło się to przez wiele lat?

Jak przestać sypać cukier, jeśli robiło się to wiele lat?

Stopniowo i sposobem. Oto kilka pomysłów:
– Nie wyobrażasz sobie kawy i herbaty bez cukru (wcale ci się nie dziwię)? Syp go z dnia na dzień coraz mniej. Schodź z tych łyżeczek. Z czasem się odzwyczaisz – podobno trwa to 3 miesiące. A w końcu te napoje odwdzięczą ci się, bo docenisz ich niezwykły smak i staniesz się koneserem.
– Albo zastąp cukier słodzikiem, który praktycznie nie zawiera kalorii. Nie potwierdzono pogłosek o szkodliwości słodzików. Ostatnio dużo się mówi o stewii: wypróbuj tę roślinę, jest dostępna m.in. w proszku i w tabletkach.
– Kusi cię batonik? Sięgnij po owoce. Też słodkie, a za to z witaminami, minerałami i błonnikiem. Albo po orzechy: mnóstwo cennych składników.
– Słodzone napoje? A dlaczego nie sok? Albo po prostu woda.

I tak krok po kroku, łyk po łyku, w końcu damy radę. 🙂

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

17 stycznia 2014
Śmieciowa, ale ważna

¾ Polaków twierdzi, że wie, jak działa wątroba. Ale tylko połowa zapytanych potrafi wymienić choćby jedną z jej funkcji.

Czytaj dalej

10 marca 2015
Rzadkie nierzadkie

Choroby rzadkie to poważne schorzenia o przewlekłym i ciężkim przebiegu. Dlaczego rzadkie? Bo dana choroba występuje nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. mieszkańców.

Czytaj dalej