Aktualności Archiwum wpisów

Jak żyje się z HIV?1 września 2020 - Aktualności -

Osoby zakażone wirusem HIV czują się stygmatyzowane. Jakie są tego mechanizmy? Co można zmienić?

Wyniki badań mają przyczyniać się do wzmacniania dobrostanu osób zakażonych.

Właśnie ruszają ogólnopolskie badania, które mają przynieść odpowiedź na te pytania. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. W sierpniu rozpoczął się pierwszy etap badań.

– Jest to wyjątkowy pod względem kompleksowości projekt, który ma na celu podnoszenie rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV/AIDS. Wyniki naszych badań mają przyczyniać się do wzmacniania dobrostanu osób zakażonych, przez inspirowanie specjalistów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi dr hab. Ewa Gruszczyńska z Uniwersytetu SWPS.

Jak uczestniczyć w projekcie?
Badanie jest całkowicie poufne i odbędzie się w trzech etapach, realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Jego uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online, także z wykorzystaniem smartfonów, a sam proces zajmie nie więcej niż około 20 minut. Oto link do ankiety: https://www.surveymonkey.com/r/mojajakosczycia

– Badanie prowadzimy przy wsparciu Stowarzyszenia „SIEĆ PLUS”, które od lat pomaga osobom z HIV/AIDS. Aby projekt miał wymierne korzyści dla tej społeczności, za każdą wypełnioną ankietę zobowiązaliśmy się do przekazania 65 złotych dla Stowarzyszenia – mówi dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

27 lutego 2014
Człowiek bez blizny

Blizna to w gruncie rzeczy coś naturalnego. Znak, że uszkodzona skóra zagoiła się.

Czytaj dalej

8 lutego 2014
Zdrowy za trudny

Co ty wiesz o cholesterolu? Dużo – mówi większość rodaków. Ale przyciśnięty do muru, jedynie co trzeci z nas potrafi wskazać różnice między HDL a LDL.

Czytaj dalej