Styl życia Archiwum wpisów

Woda i drzewa31 maja 2017 - Styl życia -

Lato, upał, czyli powraca temat picia wody, zapobiegania odwodnieniu. Tym razem nie chcę rozważać dylematów: półtora litra czy dwa litry, tylko woda czy może być też herbata, ale spojrzeć szerzej.

W Polsce zasoby wodne są małe, trzy razy mniejsze niż średnia europejska.

Bo czy mineralna, czy na herbatę, woda bierze się z zasobów danego regionu. Które są takie, jakie są i ich nie przybywa, ponieważ obieg wody w przyrodzie odbywa się w zamkniętym cyklu. Woda paruje ze zbiorników i spada w postaci deszczu. I na nowo: góra – dół.

W Polsce zasoby wodne są małe, trzy razy mniejsze niż średnia europejska. Dlaczego? Wiele zależy od lokalizacji i ukształtowania terenu. Np. nie mamy wysokich gór, na których ciągle leży śnieg i lód.

Co więc robić? Po pierwsze, oszczędzać wodę. Zakręcać kran, kiedy myjemy zęby. Na co dzień brać prysznic, a kąpiel w pełnej po brzegi wannie zostawić na specjalne okazje. Do podlewania kwiatków wykorzystywać wodę po płukaniu warzyw. Jest całe mnóstwo sposobów i na pewno je znacie. Powiem tak: stosuję się do tych zasad i zawsze mnie cieszą niskie rachunki za zużycie wody.

Drugi sposób ochrony zasobów wodnych to dbanie o drzewa. Bo właśnie one maja wpływ na procesy gromadzenia wody. Choćby dlatego, że zatrzymują ją w swoich koronach, a śnieg pod nimi topnieje wolniej niż gdzie indziej. Dzięki temu spływa ona do głębszych warstw gruntu.

Drzewa nie tylko się ścina, ale też sadzi. Jest teraz dużo związanych z tym akcji, choćby ta prowadzona przez Żywiec Zdrój, ale też lokalnych. Drzew potrzeba nie tylko w górach, ale i w mieście. Wiadomo, że rosną powoli, a ścina je się szybko. Jednak kiedyś przecież urosną.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

18 maja 2014
Gadamy o raku

O raku tyle się ostatnio mówi. Że się leczy. Że się z nim policzymy. I tak dalej.
To bardzo dobrze.

Czytaj dalej

19 stycznia 2016
Rak intymny

Prawda, że rak to podstępna choroba. Jednak nie zawsze jego musi być na wierzchu.

Czytaj dalej