Choroby Archiwum wpisów

Gra w kostka-ramię21 lipca 2016 - Choroby -

Nie lubię być badany – to takie typowe męskie podejście. Jednak pani Alina, zawodowa pielęgniarka, uświadomiła mi, że mało popularne w Polsce badanie „kostka-ramię” może uratować życie.

– Mało kto zdaje sobie sprawę, że jednym z bardzo groźnych objawów miażdżycy, często na początku niezauważalnym lub bagatelizowanym przez pacjentów, jest choroba naczyń obwodowych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdrowy człowiek powinien mieć wynik ABI pomiędzy 0,9-1,15. Trzyminutowy pomiar na czterech kończynach, a spokój na cały rok.

Pierwsze symptomy to ból, który z czasem narasta. Jeśli przystaniemy, drętwienie i ból ustępują po 5-10 minutach, ale powraca, gdy zaczniemy iść. Nieleczone schorzenia układu obwodowego mogą prowadzić do ostrego niedokrwienia kończyny, a to w skrajnych przypadkach kończy się amputacją.

Trzyminutowy pomiar ciśnienia we wszystkich kończynach (iloraz ciśnienia skurczowego mierzonego na stopie i ciśnienia skurczowego na ramieniu, wyznaczony u chorego leżącego) pozwala ocenić, czy grozi komuś udar mózgu lub niedokrwienie kończyn (nie boli, zaręczam!). To właśnie badanie„kostka-ramię” (ABI). Należy pytać w przychodniach o możliwość jego wykonania.

Wynik ABI
* pomiędzy 0,9-1,15 jest w normie
* poniżej 0,9 świadczy o zwężeniu tętnic obwodowych – to już ostrzeżenie przed zagrożeniem udarem niedokrwiennym. * powyżej wartości 1,15 oznacza sztywnienie tętnic i pojawieniem się zmian cukrzycowych i miażdżycowych.
Zdrowy człowiek powinien mieć wynik ABI pomiędzy 0,9-1,15.

Dobra wiadomość: trwa akcja społeczna, mająca na celu zwiększenie dostępności urządzenia w przychodniach POZ. Od czerwca można bezpłatnie wykonać badanie w Klinice Flebologii, ul. Wawelska 5 (wjazd od ul. Rokitnickiej), Warszawa, tel. (22) 417 10 00. Przychodnie POZ mogą również wypożyczyć urządzenie bezpłatnie. Akcja będzie kontynuowana do 31 grudnia 2016 r.

PS. Na szczęście moje badanie nie wykazało niczego złego. Wskaźnik 1,13 wskazuje, że jest dobrze, odetchnąłem z ulgą. Teraz co roku będę je powtarzał. Mam nadzieję, że te proste urządzenia trafią w końcu do przychodni NFZ. Trzyminutowy pomiar na czterech kończynach, a spokój na cały rok.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Dla twojego serca

Będzie się działo! Kto dba o swoje serce, niech kieruje się do Katowic.

Czytaj dalej

Hospicja pod murem

Mam starych rodziców, jak większość mojego pokolenia. Nie dałbym rady zapewnić im przyzwoitej opieki bez domowego hospicjum. Dlaczego więc te placówki mają przestać istnieć?

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

25 marca 2014
Uczuleni na życie

To czas paskudnej alergii. Zaczynają kwitnąć kwiaty, pylą drzewa. Niby wokół tak pięknie, a dla niektórych z nas zaczął się beznadziejny okres siąkania i kichania.

Czytaj dalej

10 lipca 2015
Rak i rodzina

Wszystkie szczęśliwe rodziny są takie same, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób – napisał klasyk (tak mniej więcej to brzmiało). Jak sobie poradzimy z ciosem, zależy od tego, jacy byliśmy przedtem.

Czytaj dalej