Dieta Archiwum wpisów

Dobre bakterie24 czerwca 2015 - Dieta -

Masz problemy z żołądkiem, złapała cię infekcja wakacyjna, a lekarz przepisał antybiotyk? Nie żałuj kasy na dobry probiotyk – pomoże ci odbudować florę bakteryjną w żołądku. To ważne.

Odpuść sobie myślenie, że najlepszy jest jogurt (chyba że specjalny probiotyczny) czy zsiadłe mleko – to nie wystarczy. Owszem, produkty mleczne to bardzo dobry element urozmaiconej codziennej diety, ale lepiej idź do apteki, kup coś dobrego i zabierz na urlop – na wszelki wypadek.

Wyselekcjonowane kultury bakterii poprawiają pracę układu pokarmowego, mają też dobroczynny wpływ na cały organizm.

Ostatnio w moich „probiotycznych” rozważaniach wsparła mnie prof. Grażyna Rydzewska, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii. Wypowiedziała się na ten temat dla PAP. Stwierdziła, że wyselekcjonowane kultury bakterii poprawiają pracę układu pokarmowego, są bardzo pomocne w trakcie leczenia biegunek, mają też dobroczynny wpływ na cały organizm.

Coraz więcej badań wskazuje na to, że bakterie te osłaniają przed skutkami ubocznymi działania np. leków przeciwbólowych (zawierających choćby ibuprofen), które mogą uszkadzać śluzówkę żołądka. Podobno mają nawet dobry wpływ na emocje.

Jak rozpoznać najlepszy probiotyk? Faktycznie preparatów zawierających probiotyki lub nawet wraz z synbiotykami (w nich bakterie mają wsparcie innych substancji, odżywiających je i ułatwiających namnażanie) jest w aptekach dużo, ale nie oszczędzaj na zdrowiu. Niektóre z nich naprawdę działają – są na to dowody naukowe. I nie warto wybierać najtańszego, jeśli chcemy być pewni, że zadziała.

Preparat musi mieć kilka miliardów dobroczynnych bakterii o trójczłonowej nazwie. Udowodniono działanie preparatów zawierających lactobacillus rhamnosus GG – jedyny jak dotąd przebadany szczep bakterii probiotycznych. W tym przypadku masz pewność, że twoja zniszczona działaniem leków flora bakteryjna szybko wróci do równowagi. Powodzenia.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

10 sierpnia 2014
Rak: ucz się bronić

Młodzi ludzie nie mają pojęcia, czym jest rak. Mówią najczęściej, że to choroba nieuleczalna, która nierozerwalnie łączy się ze śmiercią.

Czytaj dalej

10 marca 2015
Rzadkie nierzadkie

Choroby rzadkie to poważne schorzenia o przewlekłym i ciężkim przebiegu. Dlaczego rzadkie? Bo dana choroba występuje nie częściej niż u 5 osób na 10 tys. mieszkańców.

Czytaj dalej