Choroby Archiwum wpisów

Zdrowy za trudny8 lutego 2014 - Choroby -

Co ty wiesz o cholesterolu? Dużo – mówi większość rodaków. Ale przyciśnięty do muru, jedynie co trzeci z nas potrafi wskazać różnice między HDL a LDL.

– Cholesterol jest ważny dla człowieka i nie walczymy z nim, ale z jego nadmiarem – poziomem powyżej 190 mg/ml. I musimy to robić – twierdzi prof. Zbigniew Naruszewicz.
Polska to kraj o jednym z najwyższych poziomów cholesterolu wśród krajów europejskich. Już blisko 18 mln Polaków tkwi w tym po uszy.
Nieprawidłowe wyniki badań mają już dzieci. I jakoś wcale mnie to nie dziwi. W popularnym serialu ojciec pyta dziesięciolatka: „Hamburger czy cukiernia?” . Za to partner matki, który każe chłopcu jeść sałatkę, pełni w tym filmie funkcję czarnego charakteru.

Dziecinny cholesterol nie interesuje lekarzy. Bo póki co, dzieci nie dostają zawału.

Wzięto w obroty 15 tys. Amerykanów w wieku około 65 lat. Jedli 5 razy dziennie warzywa i owoce, przestali palić, ćwiczyli. Przerwano badania, gdy okazało się, że śmiertelność w tej grupie zmniejszyła się o 40 proc., czyli o tyle samo, ile w grupie, która brała statyny. Wynika z tego, że część z nas nie musi używać aż tak poważnych leków.
Po trwającej 30 lat akcji edukacyjnej, w Finlandii śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych spadła o 80 proc. A więc? Olej rzepakowy zamiast smalcu, do chleba margaryna ze stanolami lub sterolami roślinnymi, schody zamiast windy, spacer, a nie autobus?
Nie. Bo 81 proc. Polaków (badanie NATPOL, 2013) twierdzi, że zmiana stylu życia na zdrowy byłaby dla nich trudna! Więc o czym tu pisać?

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

7 kwietnia 2017
Komórką w serce

Zbadałam sobie tętno za pomocą telefonu komórkowego. Dlaczego to zrobiłam? Bo czas się ocknąć i wziąć sprawy swoje ręce.

Czytaj dalej

12 grudnia 2019
Czekaj, serduszko

Ból w klatce piersiowej – czy zawsze świadczy o chorobie serca? Wcale nie.

Czytaj dalej