Aktualności Archiwum wpisów

Ćwicz oddech w domu14 lipca 2020 - Aktualności - Halina Sterczyńska
Rehabilitacja oddechowa we własnym domu? To możliwe dzięki filmom instruktażowym dla pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Aktywność powinna być zawsze dostosowana do stopnia zaawansowania choroby. Ćwiczenia oddechowe nie wymagają dużego wysiłku, są proste, nastawione na powtarzalność. Mają za zadanie zwiększyć kontrolę nad oddechem i sprawić, aby więcej powietrza trafiało do płuc.
Filmy te przygotowało Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, we współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Szacuje się, że w Polsce na IPF choruje kilka tysięcy osób. Wielu z tych chorych powinno brać udział w programach rehabilitacji oddechowej. Niestety, dostęp do tej formy leczenia jest bardzo ograniczony.
Cykl krótkich filmów umożliwia chorym podjęcie rehabilitacji oddechowej w zaciszu domowym lub podczas spaceru. W sytuacji panującej wciąż epidemii Covid-19 jest to wyjątkowe ułatwienie dla wszystkich osób wymagających rehabilitacji. Proste zestawy ćwiczeń, z wykorzystaniem podstawowych sprzętów (krzesło, ławka, schody, rower), dostępnych w każdym domu bądź parku, opatrzone są profesjonalnym komentarzem fizjoterapeuty. Seria filmów instruktażowych „Cała Polska ćwiczy oddech” jest dostępna dla chorych za pośrednictwem Internetu, pod linkiem: https://plucapolski.pl/rehabilitacja oraz na stronie Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF www.ipf.org.pl .
Ćwiczenia są dedykowane przede wszystkim pacjentom z idiopatycznym włóknieniem płuc, ale według ekspertów dobrze sprawdzą się również u chorych na POChP, astmę czy mukowiscydozę.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Dla twojego serca
Będzie się działo! Kto dba o swoje serce, niech kieruje się do Katowic.
Hospicja pod murem
Mam starych rodziców, jak większość mojego pokolenia. Nie dałbym rady zapewnić im przyzwoitej opieki bez domowego hospicjum. Dlaczego więc te placówki mają przestać istnieć?
Poprzednie wpisy:
Znajdź dobry szpital
Gdy słyszysz, że ty lub twój bliski cierpi na poważną chorobę, jesteś zagubiony. Nie wiesz, do którego lekarza się zwrócić. W jakim szpitalu leczą najskuteczniej? Gdzie potraktują cię przyjaźnie? Musisz podjąć decyzję, być może na wagę życia.
Żeby się chciało żyć
Jak żyć? Normalnie, tak, jak się da. A jak żyć z ciężką chorobą?