Dieta Archiwum wpisów

Lubię lody latem2 kwietnia 2016 - Dieta -

Lody kuszą, bo muszą, taka ich natura. Na patyku, w wafelku, w kubeczku. Jak wynika z badań, Polakom najlepiej smakują lody waniliowe truskawkowe i czekoladowe. Bez nich lato nie miałoby sensu.

Moja babcia kupowała lody na wagę, do słoika, stojąc w długiej kolejce. Teraz mamy problem, na co się zdecydować – zbyt dużo smaków: prócz klasycznych, są sorbety i lody jogurtowe. Żywieniowcy jednak ostrzegają, że lody to potężna bomba kalorii. Czy jest się czego bać z powodu jednej kulki lodów o wartości ok. 50 kcal? Batonik =450 kcal.

W lodach jest masa witamin z grupy B, które poprawiają nastrój. Lody dostarczają znakomitej jakości wapń, lepiej przyswajalny niż ten z warzyw, a przy tym bardzo szybko zostają strawione.

Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się codziennie objadał lodami na kilogramy. Ale nie znam też osoby, która oparłaby się chwili przyjemności. Jeśli ktoś ma wyrzuty sumienia, proponuję sorbety lub ostatni przebój: lody impulsowe (125 ml) w małym kubeczku z łyżeczką. Wystarczą na chwilę rozkoszy na podniebieniu – tego potrzebują nasze mózgi.

W lodach jest masa witamin z grupy B, które poprawiają nastrój. Lody dostarczają znakomitej jakości wapń, lepiej przyswajalny niż ten z warzyw, a przy tym bardzo szybko zostają strawione. Ostatnio optymiści twierdzą nawet, że jedzenie lodów może nawet odchudzać.

Czy to prawda? O odpowiedź poprosiliśmy fachowca: Małgorzatę Grycan z firmy Grycan – lody od pokoleń, która to firma wprowadziła na rynek już setny smak lodów:
– Słyszałam o takich badaniach. Podobno ma z nich wynikać, że jedząc lody, musimy spalić odpowiednią ilość kalorii, by organizm się ogrzał. W ten sposób powstaje wydatek energetyczny, ale czy on się bilansuje? Nie mogę tego potwierdzić. Zawsze gdy ktoś mówi mi, że dba o linię, polecam sorbety. Te lody z dodatkami soków owocowych są słodkie, ale dużo mniej kaloryczne, bo nie zawierają śmietany.

Dla mnie każdy argument na rzecz lodów jest dobry, dlatego proponuję hasło 3 razy „L” – Lubię lody latem, bo lato bez nich dużo traci ze swojego uroku.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Jak żyje się z HIV?

Osoby zakażone wirusem HIV czują się stygmatyzowane. Jakie są tego mechanizmy? Co można zmienić?

Czytaj dalej

Ćwicz oddech w domu

Rehabilitacja oddechowa we własnym domu? To możliwe dzięki filmom instruktażowym dla pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

5 lutego 2014
Żyjemy w kapturach

U pewnego chłopca zdiagnozowano schizofrenię. Po pobycie w szpitalu chętnie wrócił do szkoły. Nikt się jednak z tego nie cieszył.

Czytaj dalej

22 sierpnia 2019
Sam z Alzheimerem

Obserwuję na Facebooku kilka grup, poświęconych opiece nad chorymi z Alzheimerem, otępieniem, demencją. Do tych grup należą głównie kobiety, całodobowo zajęte swoimi rodzicami lub teściami.

Czytaj dalej