Choroby Archiwum wpisów

Polak się leczy28 lipca 2015 - Choroby -

Czy zdarza wam się nie słuchać lekarza? Nie przyjmować przepisanych leków? Tak postępuje co trzeci z nas. Dlaczego tak się dzieje?

Chory Polak najczęściej czeka, aż mu przejdzie, kupuje lek bez recepty, parzy ziółka, szuka w Internecie natchnienia, co robić lub radzi się sąsiadki. 25-40 proc. z nas idzie do lekarza i stosuje się do jego zaleceń. Albo i nie.

Leki wchodzą w reakcje nie tylko ze sobą, ale też z suplementami diety, ziołami i żywnością.

Może i słusznie jest przeczekać, aż jakaś dolegliwość sama przejdzie, jeśli nie jest zbyt dotkliwa, zdarza się po raz pierwszy i nie przeciąga się zbyt długo. Ale nie dotyczy to chorób przewlekłych, które już nam zdiagnozowano.

Kiedy zamieściliśmy na Facebooku post z pytaniem, dlaczego nie bierzemy przepisanych leków, jedna z fanek w komentarzu napisała, że leki są za drogie. Owszem – ale nie zawsze. Np. wiele leków na nadciśnienie jest refundowanych, a mimo to pacjenci przerywają leczenie, nie mierząc sobie nawet ciśnienia. Albo biorą leki raz na jakiś czas. Nie mają świadomości, że w ten sposób sobie szkodzą. Bo np. beta-blokery stosowane przy nadciśnieniu odstawia się stopniowo, a nie z dnia na dzień.

Są też pacjenci, którzy nie chcą brać leków, bo obawiają się ich skutków ubocznych. Mają trochę racji. Bo im więcej medykamentów przyjmujemy, tym poważniejszych działań niepożądanych możemy się spodziewać ze względu na to, że wchodzą ze sobą w interakcję. Podobno już od czterech różnych leków przyjmowanych jednocześnie robi się z tego poważny problem. Dotyczy on przede wszystkim osób starszych, które łykają dużo tabletek na różne schorzenia.

Co gorsza, leki wchodzą w reakcje nie tylko ze sobą, ale też z suplementami diety, ziołami i żywnością. Trzeba też pamiętać, że wiele leków, np. środki przeciwbólowe kupowane bez recepty, źle działa na wątrobę.

Niestety często doktor ogranicza się właśnie do wypisania recepty, nie tłumaczy, dlaczego przyjmowanie leku jest takie ważne ani nie interesuje się, jakie inne leki zażywamy. Brak do tej pory rozwiązań, które dawałyby mu wgląd w to, co otrzymujemy od innych lekarzy.

Ale to pacjent powinien być najbardziej zainteresowany swoim zdrowiem i wziąć za nie odpowiedzialność. Dlatego:
nie przerywaj kuracji na własną rękę. Jeśli masz wątpliwości co do jej sensu, dyskutuj z lekarzem.
mów lekarzowi o innych lekach, które przyjmujesz, także tych kupowanych bez recepty i o suplementach diety – w praktyce o wszystkim w tabletkach, kapsułkach, syropach czy kroplach.
– jeżeli obawiasz się, że przyjmujesz za dużo leków, przeczytaj na dołączonych do nich ulotkach, z czym nie wolno ich łączyć i zwróć na to uwagę lekarzowi.
– traktuj poważnie nie tylko zalecenia dotyczące leków, ale też także to, co doktor mówi o rzuceniu palenia, zmianie diety i wysiłku fizycznym. Korekta stylu życia sprawi, że będziesz mógł zmniejszyć dawki leków albo całkiem z nich zrezygnować – za zgodą lekarza.

PS. Korzystałam z prezentacji dr. Krzysztofa Puchalskiego z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, przedstawionej podczas warsztatów w ramach kampanii Ciśnienie na życie.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Dla twojego serca

Będzie się działo! Kto dba o swoje serce, niech kieruje się do Katowic.

Czytaj dalej

Hospicja pod murem

Mam starych rodziców, jak większość mojego pokolenia. Nie dałbym rady zapewnić im przyzwoitej opieki bez domowego hospicjum. Dlaczego więc te placówki mają przestać istnieć?

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

18 listopada 2014
Cukrzyca: masz wybór

Trwa epidemia. A nawet pandemia, czyli coś o wiele gorszego. Nie grypy, nie wirusa eboli. Tylko cukrzycy.

Czytaj dalej

14 listopada 2018
Lata w paczkach

Przez pięć lat od postawienia diagnozy raka płuc żyje zaledwie 15 proc. chorych. Czas te proporcje odwrócić.

Czytaj dalej