Styl życia Archiwum wpisów

Cud w umywalce3 listopada 2014 - Styl życia - Halina Sterczyńska
Jestem w szoku, kiedy oglądam serial telewizyjny i widzę, że któryś z bohaterów natychmiast po powrocie do domu bierze się za przygotowanie posiłku. Nie myje przedtem rąk!
Uwierzcie mi: ten prosty nawyk pozwala mniej chorować. Na grypę, infekcje i inne choroby zakaźne, również przewodu pokarmowego, np. biegunkę rotawirusową. Dotykamy lady w aptece, pieniędzy, łapiemy za poręcz w autobusie, po czym jemy albo przecieramy oczy. I już cudze zarazki są nasze.
Podobno umieralność kobiet przy porodzie zmniejszyła się w sposób naprawdę spektakularny, kiedy ktoś wpadł na pomysł, żeby…lekarze i położne myli ręce.
Kiedy myć ręce?
Po:
• dotykaniu surowej żywności, np. mięsa
• skorzystaniu z toalety (nie do wiary, ile osób tego nie robi!), zmianie pieluszki u dziecka
• kontakcie z krwią, wydzieliną z nosa, śliną, wymiocinami – a więc np. po wytarciu nosa
• dotykaniu zwierząt
• dotykaniu rzeczy obiektywnie brudnych, np. kosza na śmieci i kiedy po prostu widzimy, że mamy brudne ręce
Przed:
• jedzeniem, karmieniem dziecka lub przygotowywaniem posiłku
• opatrzeniem rany, podaniem leku, założeniem szkieł kontaktowych.
Jak to robić skutecznie? Mydłem i po prostu dokładnie, ze wszystkich stron. Po rozprowadzeniu mydła na całej powierzchni rąk (łącznie z palcami) i spłukaniu go najlepiej użyć ręcznika jednorazowego.
Podobno umieralność kobiet przy porodzie zmniejszyła się w sposób naprawdę spektakularny, kiedy ktoś wpadł na pomysł, żeby…lekarze i położne myli ręce. Było to w XIX wieku, a liczba przypadków gorączki połogowej w szpitalu, gdzie wprowadzono obowiązek mycia rąk, spadła dziesięciokrotnie.
Może i w waszym życiu nastąpią jakieś niezwykłe zmiany, kiedy wyrobicie u sobie ten nawyk. Np. wzrośnie wasza odporność. Ale co ja mówię. Przecież na pewno myjecie ręce. Telewizja kłamie.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Dla twojego serca
Będzie się działo! Kto dba o swoje serce, niech kieruje się do Katowic.
Hospicja pod murem
Mam starych rodziców, jak większość mojego pokolenia. Nie dałbym rady zapewnić im przyzwoitej opieki bez domowego hospicjum. Dlaczego więc te placówki mają przestać istnieć?
Poprzednie wpisy:
Pomoc w depresji
W Polsce 1,5 mln osób choruje na depresję. Jest groźna dla życia: wielu chorych podejmuje próby samobójcze.
Rak i rodzina
Wszystkie szczęśliwe rodziny są takie same, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób – napisał klasyk (tak mniej więcej to brzmiało). Jak sobie poradzimy z ciosem, zależy od tego, jacy byliśmy przedtem.