Choroby Archiwum wpisów

Słuchaj: kocham cię!20 października 2014 - Choroby -

Widziałam film. Dokumentalny. Występował w nim starszy pan, dawniej nauczyciel, który stracił słuch.

Pan Mieczysław przestał pracować, a z czasem nawet wychodzić z domu, spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Z początku próbował ukryć fakt, że nie słyszy, bo się tego wstydził. I najsmutniejsze z całego filmu były dla mnie słowa jego żony: – Opowiadałam mu o czymś albo prosiłam, żeby coś zrobił. A on tego nie robił – nie rozumiałam, dlaczego. Było mi przykro, że mnie lekceważy.

I tak oto z powodu fizycznej wady człowiek traci wszystko, co sobie zbudował: ludzki szacunek, samodzielność, porozumienie z najbliższą osobą.

W końcu jednak wszystko wyszło na jaw i małżonkowie zaczęli komunikować się na piśmie.

Ankieterzy pytali seniorów, których słów brakowałoby im najbardziej, gdyby całkowicie ogłuchli. Odpowiadali: „babciu”, „dziadku” i „kocham cię”.

Starzenie się to najczęstsza przyczyna utraty słuchu. Może jednak nastąpić wcześniej, tak jak u bohatera filmu, problem dotyka także dzieci. Jednak TNS Polska zbadał niedawno, jak to jest ze słuchem właśnie u seniorów. Nie dosłyszy 77 proc. osób powyżej 60 roku życia.

Jak to wpływa na ich życie? Fatalnie. Niektórzy są zdania, że to ich rozmówcy mamroczą. Inni rezygnują z oglądania telewizji, nie włączają radia, nie odbierają telefonu. Nie biorą udziału w rozmowach podczas spotkań towarzyskich. Albo w ogóle z nich rezygnują. Nie są w stanie załatwić niczego w banku i na poczcie. Mogą nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu.

Co gorsza, osoby niedosłyszące nie znajdują rozwiązania swojego problemu. Uważają, że tak musi być. Często w tym poglądzie utwierdza ich lekarz.

Co powinniśmy robić? Nie czekać, aż będzie za późno. Badać słuch już od 50 roku życia, dopominać się skierowania do specjalisty. Nosić aparat słuchowy – to żaden wstyd.

Ktoś powie: „Aparat słuchowy nic mi już nie pomaga”. To też jeszcze nie koniec. Osoby, które nie odnoszą korzyści z aparatu słuchowego, mogą mieć wszczepiony implant słuchu. Tylko 30 proc. respondentów TNS Polska słyszało o tej możliwości. A prawie nikt nie wie, że jest ona w pełni refundowana i wcale długo się na zabieg nie czeka.

Oczywiście ze względów medycznych wszczepienie implantu nie jest możliwe dla każdego. Ale warto spróbować. Nieco informacji można znaleźć na www.razemdlasluchu.pl, choć tematyka strony dotyczy w większości dzieci.

PS: Mówiłam, że film się dobrze skończył? Pan Mieczysław ma wszczepiony implant i świetnie sobie radzi. Wraz z żoną cieszą się życiem. A wszystko to przez postęp medycyny.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

21 czerwca 2018
7 trików na pyłki

Jak nie dąb, to pokrzywa, trawy albo szczaw. W tym roku trawy zaczęły pylić wyjątkowo wcześnie, może więc szybciej skończą. Ale na pewno znajdzie się inny alergen. Jak żyć?

Czytaj dalej

13 lutego 2017
Zapobiegaj udarowi!

Ponad 60 tys. ludzi w Polsce co roku dostaje udaru mózgu. Połowa z nich umiera. Co zrobić, żeby było lepiej?

Czytaj dalej