Choroby Archiwum wpisów
Myśl o kręgosłupie31 sierpnia 2014 - Choroby - Ryszard Sterczyński
Wiem, co to ból kręgosłupa. Pewnego wieczoru schyliłem się, by podnieść mały stolik…
Wiele dni z lekiem przeciwbólowym, długa rehabilitacja. Mówiono o sanatorium, a nawet o operacji. Miałem wizję wielu tygodni w bezruchu i miesięcy bez pracy.
Na pewno wiecie sami, co szkodzi kręgosłupowi – otyłość, bezruch, stres. Ale, podobnie jak ja, nie pamiętacie o tym na co dzień.
Na pewno wiecie sami, co szkodzi kręgosłupowi – otyłość, bezruch, stres. Ale, podobnie jak ja, nie pamiętacie o tym na co dzień.
Sądzę, że w moim przypadku zawiniły godziny spędzane przy komputerze w usztywniającym stresie.
Ale mam dobrą wiadomość – po prostu światełko w tunelu. Medycyna idzie naprzód, a chirurgia kręgosłupa to jedna z jej dziedzin, która rozwija się najszybciej. Zaczęto stosować techniki, które nie wymagają rozległych operacji. Można w ten sposób leczyć dyskopatię, zwężenia kanału kręgowego, przesunięcia, złamania, skrzywienia, a nawet nowotwory.
Chodzi o małoinwazyjne leczenie przezskórne, które skraca pobyt w szpitalu. Już w drugiej dobie po zabiegu pacjenta można postawić „do pionu”.
Taką możliwość dr Paweł Jarmużek z Zielonej Góry zaprezentował na X Forum Chirurgów Kręgosłupa. Daje ją tzw. system Solera, użyty w Polsce po raz pierwszy w maju w czasie operacji lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Można go zastosować także w odcinku piersiowym i krzyżowo-biodrowym. Operacji dokonuje się poprzez niewielkie nacięcia skóry, co jest możliwe dzięki precyzyjnemu monitorowaniu narzędzi.
Jak twierdzi dr Jarmużek, zastosowane urządzenie nie tylko zmniejsza i koryguje zniekształcenia kręgosłupa i eliminuje ból, ale pozwala też na zachowanie i poprawę funkcji neurologicznych i powrót do codziennej aktywności.
Cóż, dobrze wiedzieć, że w razie problemów nie muszę być przykuty do łóżka. A na razie staram się dbać o kręgosłup.
Komentarze: 1
1. Ewelina — 1 września 2014, 10:56,
Zdecydowanie popieram stwierdzenie, że trzeba dbać o kręgosłup. Najlepiej poprzez codzienne ćwiczenia. Ja ćwiczę cantienicę, nowatorską metodę wymyśloną, i opracowaną przez Szwajcarkę Benitę Cantieni i 5 rytuałów tybetańskich, poleconych mi przez ortopedę spondyliatrę w Kołobrzegu. Działa!
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
O tym się nie mówi
Jaki mamy wpływ na własne zdrowie? Podobno naprawdę duży! Np. co trzeciego nowotworu można uniknąć. Nie zasłaniajmy się genami.
Z katarem w domu
To już ta pora roku – wszyscy zakatarzeni i kaszlący. Nie cierpię, kiedy leci mi z nosa. Jakie są moje sposoby na jesienne przeziębienia?