Styl życia Archiwum wpisów

Siwe tsunami17 stycznia 2014 - Styl życia -

Na imprezie spotykam 70-letnią DJ Wikę, w ulicznych maratonach startuje coraz więcej osób dobiegających nie tylko do mety, ale i setki. – To czas srebrnej rewolucji – wykrzykują osoby mocno dojrzałe.

W Stanach określa się ich mianem WOOFS – w skrócie „dobrze ustawieni starsi”(well off older folks). W ich rękach jest już 77 proc. majątku całego społeczeństwa! Do pokolenia starszoletnich należą dzisiaj Bill i Hilary Clintonowie, Bill Gates i Sting, Clint Eastwood dobiegający osiemdziesiątki. Ikoną superdojrzałości stała się ostatnio Sharon Stone (56 lat).

Z osób niedołężnych, mówiących jedynie o chorobach i lekach, ludzie 50, 60 czy 70+ zmienili się w wulkany energii.

Biznes też zauważył tę grupę. Nowy zapach Chanel 2012 reklamował niedawno Brat Pitt, który nie wstydzi się swoich zmarszczek, podobnie jak Daniel Craig (obaj już 50+). Ze swoich siwiejących skroni uczynili tsunami, które obala dotychczasowe stereotypy o granicy wieku, w jakim można żyć aktywnie.
W Polsce na razie czym człowiek starszy, tym mniej ma w portfelu. Ale kiedyś też przejdziemy ze sfery pasywnej do aktywnej. Jestem tego pewien. Zresztą już to się powoli dzieje. Niczym mury, padają kolejne tabu o starszoletnich. Ten trend podsycają polskie seriale, w których królują mocno dojrzali aktorzy: „Klan”, „Na Wspólnej” i „Przepis na życie”. Aktorka Ewa Kasprzyk (56 lat) jest gotowa pozować do „Playboya”, a starsze od niej mieszkanki Ustki sfotografowały się do „rozbieranego” kalendarza, promującego badania.
Na ulicach widać coraz więcej dojrzałych rowerzystów, a gdzie ucho nadstawić, stukają kijki nordic walking. Ludzie nie chcą już dziergać na drutach, wychowywać wnuki i czekać na ostateczność. W każdym razie nie tylko. Cieszą się życiem, rozwijają zainteresowania. Jerzy Buzek jest politykiem w wieku 73 lat, Andrzej Wajda nakręcił film o Wałęsie, mając 87 lat. Polska zaczyna się godnie starzeć i to nie jest już tylko wrażenie. Europejski Urząd Statystyczny pochwalił nas za najwyższy wskaźnik przedsiębiorczości wśród kobiet 50+ . Duża w aktywizacji „srebrnego”pokolenia zasługa Internetu, gdzie w tej grupie wiekowej surfuje 3 mln osób, nawiązują kontakty, kupują na Allegro. Nic dodać, nic ująć.
Dla wątpiących rada Sokratesa „Nie pozwól, by wiek ci przeszkodził”.

Dane z raportu Corporate Profiles Consulting na zlecenie UPC.

Zdjęcie:sxc.hu

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

22 listopada 2015
Witamina-panaceum?

Zmierzyłam sobie poziom witaminy D w organizmie. I co? Niski. Jeszcze nie samo dno, ale jednak.

Czytaj dalej

13 stycznia 2014
O tym się nie mówi

Jaki mamy wpływ na własne zdrowie? Podobno naprawdę duży! Np. co trzeciego nowotworu można uniknąć. Nie zasłaniajmy się genami.

Czytaj dalej