Choroby Archiwum wpisów

czosnek

Umieć się leczyć30 grudnia 2016 - Choroby -

Udało mi się zapisać do lekarza rodzinnego – już po 27 telefonach. Mam wizytę za tydzień. To ogromny sukces. Wszyscy mi gratulują.

Ale jak uzyskać poradę lekarską właśnie wtedy, kiedy jej potrzebujemy? Samoleczenie – to coś, bez czego nie damy rady w sytuacji, gdy do lekarza tak trudno się dostać.

Trzeba umieć się leczyć. Lekarze wiele lat studiują. My jesteśmy zdani na siebie!

Według badania opinii „Barometr Bayer” 95 proc. Polaków od czasu do czasu leczy się na własną rękę. Najczęściej przy przeziębieniu, kaszlu, katarze, gorączce, kłopotach z trawieniem.

Czym się leczymy? Produktami spożywczymi, jak cebula, czosnek (osobiście nie przepadam), lekami dostępnymi bez recepty oraz ziołami. 64 proc. Polaków samodzielnie leczy się lekami na receptę. Skąd je bierze? Tego badania nie mówią. Może od sąsiadki, która chorowała na coś zupełnie innego.

Niestety, jednak trzeba umieć się leczyć. Lekarze w tym celu wiele lat studiują. My jesteśmy zdani na siebie! Trzeba nauczyć się przestrzegać choćby podstawowych reguł. Na przykład pamiętać, że leki o różnych nazwach, np. przeciwbólowe, zawierają tę samą substancję. Więc jeśli połknęliśmy i lek A, i lek B, i jeszcze dwie tabletki C, łatwo mogliśmy przedawkować substancję X, która znajdowała się w nich wszystkich.

Warto mieć świadomość, jak długo i z jaką dolegliwością możemy walczyć sami, a kiedy trzeba jednak spotkać się z lekarzem. Bardzo ważna jest wiedza, jakich leków ze sobą nie łączyć, czym ich nie popijać, czy brać po jedzeniu czy przed. Można o tym zwykle przeczytać na dołączonej do leku ulotce.

Według wspomnianych wyżej badań, prawie połowa z nas te ulotki czyta. Moim zdaniem, ankietowani chcieli pochwalić się przed badaczem (albo sami przed sobą, bo część ankiet była wypełniana przez Internet). Nie wierzę, żeby aż tyle osób czytało ulotki i nie bało się, że dotkną ich wszystkie straszne skutki uboczne, o jakich tam mowa.

Oprócz tego kilka praktycznych ostrzeżeń:
- mleko zmniejsza skuteczność niektórych antybiotyków
- miłorząb japoński (ten w preparatach na poprawę pamięci) nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, prowadząc nawet do krwotoku
- sok grejpfrutowy potęguje działanie wielu leków, np. statyn (tych na cholesterol), co powoduje, że odczuwamy więcej objawów niepożądanych
- błonnik w pokarmach osłabia działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych, a tłuste jedzenie – nasila

Bardzo zachęcam też do wejścia na stronę Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani oraz pobrania stamtąd i przeczytania Abecadła Lekowego.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Samotność opiekuna

Niepewność, bezsilność, na zmianę przebłysk nadziei i jej brak, poczucie winy i ciągłe zmęczenie. Zna to każdy, kto opiekował się kimś nieuleczalnie chorym.

Czytaj dalej

Probiotyk, ale jaki?

Jeden ze sposobów poprawy składu i funkcji mikrobioty to stosowanie probiotyków. Jak to robić z sensem?

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

27 lutego 2014
Człowiek bez blizny

Blizna to w gruncie rzeczy coś naturalnego. Znak, że uszkodzona skóra zagoiła się.

Czytaj dalej

22 kwietnia 2014
Graj na czas

Czujesz ból w klatce piersiowej? Uczucie ciężaru? Promieniuje do ramienia? Nie czekaj ani chwili. Dzwoń na 999.

Czytaj dalej