Nowotwory Archiwum wpisów

pill male

Czy to mielofibroza?11 stycznia 2014 - Nowotwory -

Dzisiaj, aby ktoś dowiedział się o mało znanej chorobie, musi pojawić się sponsor. Czyli producent leku na tę przypadłość. Bez niego nie usłyszałbym o mielofibrozie.

Bo nawet lekarze nie mają o niej pojęcia. To najrzadsza z 200 chorób nowotworowych. Dotyczy zaledwie 0,5 proc. populacji. W tym roku np. w Krakowie wykryto ją u 15 osób. Więc może nie ma się czym przejmować? Pewnie to banał, ale zależy mi na każdym życiu. Mielofibroza (włóknienie szpiku kostnego) należy do wyjątkowo trudnych do zdiagnozowania nowotworów krwi. Polega na nadmiernym odkładaniu się złogów kolagenowych w szpiku, co powoduje wypieranie komórek krwiotwórczych i w efekcie upośledza wydolność szpiku. Na chłopski rozum: zmniejsza się liczba komórek krwi, co przeradza się w ostrą białaczkę szpikową. Objawy są tak zwyczajne, że można podejrzewać u siebie wszystko, tylko nie mielofibrozę.
Bo któż nie jest ciągle zmęczony i osłabiony albo nie spoci się czasem w nocy. Mylą się pacjenci i co gorsza lekarze, najczęściej lecząc chorych z powodu niedokrwistości. Powiększa się śledziona, bo tam organizm broniąc się, przenosi produkcję krwi.

U niektórych pacjentów śledziona może ważyć do 6-8 kg!

By wykluczyć chorobę, wystarczy zrobić morfologię krwi (ok. 20 zł), a lekarz powinien wykonać badanie palpacyjne brzucha oraz jego usg. Dotychczasowy arsenał przeciw tej chorobie to transfuzje krwi, chemioterapia, radioterapia i usunięcie śledziony oraz przeszczep szpiku.
Niebawem na rynku pojawi się nowy lek – inhibitor kinazy JAK2. Kilka miesięcy temu został zarejestrowany w Europie. Terapia nim będzie kosztowała pacjenta 16 tys. zł miesięcznie, jak twierdzi prof. Tomasz Sacha z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rzadko który pacjent to wytrzyma.

Zdjęcie: Ali Farid, sxc.hu

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Przyjaciel bakteria

Każdy z nas ma w sobie, przede wszystkim w jelitach, 1,5 do 2 kg bakterii. To oznacza, że są ich biliony. Warto się z nimi zaprzyjaźnić, zwłaszcza, że większość z nich jest do nas dobrze nastawiona i korzystnie wpływa na zdrowie.

Czytaj dalej

Lata w paczkach

Przez pięć lat od postawienia diagnozy raka płuc żyje zaledwie 15 proc. chorych. Czas te proporcje odwrócić.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

22 maja 2015
Alergia na słońce

Nie wszyscy cieszą się z kontaktu ze słońcem. Na pewno nie ci, którzy na promieniowanie UVA reagują alergią. Tak jak ja.

Czytaj dalej

4 listopada 2015
Serce kobiety

Typowy objaw zawału to ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewej ręki, ramion, szyi, żuchwy i trwa ponad 20 minut. Jednak u kobiety może to wyglądać inaczej.

Czytaj dalej